| UnuCuSapca a întrebat:

Xiaomi Redmi 5 plus sau Xiaomi Redmi Note 4?
Sau daca stiti ceva mai bun la 700-750 lei

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu am Xiaomi Redmi Note 5 și sunt mulțumit de el, chiar dacă este foarte slab pe ambele camere.
Are ecran mare, baterie bună (4000mAh) 9-10 ore continuu, 4gb RAM, 64 interni. Pentru acestea de pe urmă l-am luat, și nu pentru cameră. Am dat 1000 lei pe el, dar se merită.

| gelu1970 a răspuns:

5 plus

| PainTech a răspuns:

Redmi 5 Plus :
+ Ecran mai mare ( 5.99 vs 5.5 )
+ Android 7 ( vs Android 6 )

Redmi Note 4 :
+ Camera cu un MP mai mare
+ Baterie cu 100 mAh mai mare
- Simm hybrid

Procesoare, GPU si ramii sunt identici.

Alte informatii : https://www.gadgetsnow.com/......dmi-Note-4

O alegere destul de dificila...

| TheRealFantasy a răspuns (pentru PainTech):

Camera cu un MP mai mare? :)))

In primul rand, diferenta intre 2 camere nu o face UN MEGAPIXEL, niciodata.
In cazul asta diferenta o fac:
- senzorii (pe care nu am stat sa ii caut, dar probabil ca e acelasi senzor la ambele, slabe sanse sa fie catusi de putin optimizat) si dimensiunea lor (aceeasi idee, probabil e identica)
- stabilizarea optica (care e inexistenta la ambele);
- acel "aperture ratio" sau "focal ratio" (acel f/ care inseamna ce apertura are obiectivul, cu cat e mai mic cu atat are o apertura mai mare deci poate face mai usor bokeh/blur, poate captura mai mult intr-o poza din fundal, etc.) care e mai bun la Note 4 (diferenta e considerabila);
- dimensiunea pixelilor (acei micrometri in specificatii, de obicei intre 1 si 2 micrometri, cu cat e mai mare cu atat vor capta mai multa lumina => camera va face poze mai bune pe timp de noapte sau la lumina scazuta oricum) care la Note 5 Plus e mai mare dar nu cu mult, nu va afecta asa mult, ambele camere se vor descurca slab la intuneric mai mult ca sigur, de la 1.5 sau 1.6 micrometri in sus am vazut camere care se descurca foarte ok;
- functiile camerei (aici tine de software si e vorba de meniul ala si ce iti ofera); ambele au cam aceleasi functii, in schimb Note 5 Plus se va descurca mai ok la partea video fiindca suporta filmari la rezolutie 4k (2160p teoretic) la 30 fps ceea ce e foarte bine, dar din cauza bateriei nu vei putea face un clip la 1080p/2160p mai lung de un sfert-o jumatate de ora fara sa iti "moara" bateria complet;
- flash-ul (poate fi Single Flash, adica unul singur sau Dual Flash adica doua si astea duale de obicei sunt ori CCT ori True Tone); ambele au "dual-tone" flash, probabil ca e CCT din moment ce e mai ieftin...

Megapixelii afecteaza calitatea pozei, cati pixeli intra in ea si ce rezolutie va avea, diferenta trebuie sa fie mult mai mare, un pixel mai mult la camera aia inseamna ca va avea o rezolutie cu 1-5% mai mare...e o diferenta minuscula.

https://www.techspot.com/guides/850-smartphone-camera-hardware/page2.html

https://gadgetstouse.com/featured/smartphone-camera-flash-review/39262

| PainTech a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Corect. Sa nu repetam greseala din "90 cand au aparut camere cu rezolutie mai mare.

Am avut intentia sa precizez ca exista mai multi factori care influenteaza calitatea fotografiei, dar nu am mai scris. In general dau raspunsuri destul de complexe, aici a fost un raspuns incomplet scris in graba.

| TheRealFantasy a răspuns:

Note 4, Redmi 5 Plus e o varianta de la Note 5 fabricata in China initial, dar nu de asta as lua Note 4 oricum ci din cauza specificatiilor mai bune (camere mai bune, aceeasi rezolutie a ecranului dar la o dimensiune mai mica => o densitate a pixelilor mai mare, deci se va vedea mai bine si mai clar).

Asta sau minunatia asta de telefon care e un monstru hardware pentru pretul pe care il are (full, adica 1000 de lei):

https://www.emag.ro/......D9DLTFBBM/

Nu zic ca ala e mai bun, e o alta varianta, arata a nava spatiala dar la hardware e la nivelul Xiaomi Redmi Note 4 si in acelasi timp peste tot ce e pe piata in pretul lui.
Singurele probleme pe care le vei intampina cu telefoanele astea minunate vor tine de software, adica hardware-ul la telefoanele pe care le-ai numit tu si la LeEco Le S3 asta este cel mai bun in raza asta de pret, chiar si pana in 1000 de lei, dar software-ul este foarte prost optimizat, iti sugerez sa cauti de pe acum launchere precum nova sau go (daca mai e pe play store) sau sa le modifici fie cu root fie prin alte variante de unul singur fara sa afectezi garantia (root-ul te va face sa pierzi garantia, chiar si una electronica cum vezi pe la Huawei, in HiCare).

| UnuCuSapca explică:

In concluzie?

| flixbuster a răspuns (pentru UnuCuSapca):

Xiaomi Mi A1 happy

| TheRealFantasy a răspuns (pentru UnuCuSapca):

Oricare-i bun, chiar si Xiaomi Mi A1 pe care l-a zis flixbuster (dar e putin mai scump).

Ce poti sa fii sigur e ca nu vor avea camere foto geniale, dar vor fi decente, la restul, mai ales la hardware exceleaza pentru pretul lor iar diferentele sunt mici intre ele.
Pana si un Huawei P9 Lite 2017 e ok, daca nu te descurci la software, telefonul ala si cu toate aplicatiile deschise non-stop si toate functiile o sa iti dureze ani de zile.
Si "chinezariile" astea de la Xiaomi sau LeEco vor rezista in timp. (chinezarii la misto pentru ca majoritatea smartphone-urilor sunt made in china)