| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

1 Cu ce viteza poate înota maxim la ora un salvamar în Marea Neagra(KM /H și cu ce viteze maxime pot merge mijloace de încercare de salvare de la inec de către salvamari a turiștilor care sunt la un pas de inec (KM/H?)
2 Ce salariu are în prezent un salvamar de la Marea Neagra?
3 Care este cel mai rapid animal mamifer care trăiește în prezent în Marea Neagra (cu cati KM/ H înoată?)
4 Care este cel mai mare animal mamifer in prezent care trăiește în Marea Neagra ( ce înălțime măsoară acesta?)
5 Care este cel mai periculos animal care trăiește în prezent în Marea Neagra?
6 Care este cel mai mare Rechin care trăiește în prezent în Marea Neagra?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

4 - 40-50 cm, delfini

| kb9 a răspuns:

Imi miroase a tema de vacanta la dirigentie sau ceva

| Luca77777777 a răspuns:

1.daca viteza maxima la un om pe uscat este de 6 km/h, sa zicem ca in apa e mai dificil deci nu trece de 6 km/ora sa zicem 2-3 km/ora poate mai mult oricum turiști care sunt la un pas de înec nu cred ca se afla foarte departe de țărm deci nu va dura mult pana va ajunge la ei mai ales ca au experiența.
2.normal un pălării de salvamar este de 2000-3000 roni dar poate ajunse și la 4000.
4. exista speci de rechini care înoată și cu 20 m/s ex.rechinul mako.
5.https://m.youtube.com/watch?v=B0iEry6YdOs
6.in marea neagră exista o singura specie de rechin și acea este câinele are 1, 7 m lungime și aproximativ 14 kg la maturitate.

Recomandarea mea este sa nu încerci sa te aventurezi in marea neagră fără supravegherea și acordul unui specialist decât in spații special amenajate indiferent de experiența.

| JicaContra a răspuns (pentru Luca77777777):

1. in apa da, dar pana la apa trebuie mers in dreptul celui care se ineaca, si merg cu ATV-uri si am vazut la tembelizor, ca turistii disperati si-au pus cearceafele exact peste zona aia care e cam 1.5m de langa apa, deci si acolo sunt incetiniti

| Luca77777777 a răspuns (pentru JicaContra):

Posibil,dar oricum sunt cazuri rare in care turiști se îneacă din cauza ca nu au ajuns la timp salvamari, zic și euhappy

| sierra1 a răspuns (pentru Luca77777777):

Un inotător bun depășește lejer (viteza de) șase km pe oră!

| Luca77777777 a răspuns (pentru sierra1):

Nu te contrazic, probabil un salvamar bun ar reuși sa înoate la viteza asta dar eu in răspunsul de mai sus nu ma refeream strict la salvamari/înotători de performanța, ma refeream in general.

| JicaContra a răspuns (pentru Luca77777777):

Da, dar sunt si cazuri de salvamar si turist salvati de restul, care fac lant uman ca nu il putea trage din apa din cauza curentului, am vazut la tembelizor

| Luca77777777 a răspuns (pentru JicaContra):

Da,dacă te referi la cazul acela de la Eforie din aug. victima a opus rezistența, era și in stare de ebrietate ceea ce a îngreunat intervenția salvamarilor.

| JicaContra a răspuns (pentru Luca77777777):

Nu, ma refer la curent, din cand in cand curentul e asa de puternic, ca scaldatul e interzis, dar evident ca sunt unii care "stiu mai bine"

| Luca77777777 a răspuns (pentru JicaContra):

Da,când exista curenți așa puternici exista un pericol și pentru salvamari dar pentru turiști. oamenii astea își pun și viața lor in pericol și o pun si pe acelor care încearcă săi salveze, și nu conștientizează lucru asta.