| IoanaIonuca a întrebat:

A invatat cineva dintre voi engleza singur acasa? Daca da, cum ati reusit? Eu as vrea sa invat, nu e vorba ca nu stiu, dar cand trebuie sa vorbesc cu cineva, parca ma blochez, nu-mi mai iese nimic pe gura ???? Probabil nu sunt sigura pe mine si vreau sa exersez. Cum vine vacanta, m-am gandit ca 2-3 luni e extra suficient sa o invat cum trebuie. Deci, niste sfaturi, sugestii, ceva?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tine monologuri pe diverse teme in engleza in oglinda

| Legion7X a răspuns:

Http://www.mediafire.com/file/iozsob39y5lmmy9/

Uite aici.
Engleza nu o înveți în 2 -3 luni. Mai ales dacă ești la servici or ai un program încărcat sau alte ocupații, gândul la ea nu mai așa de intens, și treptat uiți.

Engleza se învață mai bine când întâlnești oameni nativi sau ești într-o Țară ca Anglia și vrei nu vrei te lovești mereu de câte ceva nou.
Mie nu îmi folosește la nimic poate doar dacă plec în Anglia în rest este o pasiune și atât.

| Raducons a răspuns:

Este f greu sa inveti singura,mai ales ca nu ai de la cine invata,nu este ca o lectie la scoala, inveti pe derost si iei nota, aici trebuie sa inveti pentru mult timp, f multe cuvinte, pronuntia.Au mai invatat unii acasa la televizor sau din filme cu casti la calculator, incearca un curs pe Youtube.