| Mariuszee a întrebat:

A luat cineva premii cu monedele de aici de pe TPU? e pe bune? Cum aduni acele monezi?

Răspuns Câştigător
| DorelExpertu a răspuns:

Da, au fost cativa care au luat premii, dar ce e drept, destul de putini.
https://www.tpu.ro/......e-voastre/

Există o singură modalitate de a obţine monede virtuale TPU: oferind răspunsuri de calitate la întrebările utilizatorilor.
O monedă TPU se obţine atunci când un răspuns de-al tău este remarcat de echipa editorială TPU şi primeşte distincţia "Apreciat de editori".
În funcție de numărul de monede obținut, se poate comanda din Magazinul de Premii produsul dorit.
Valabilitatea unei monede este de 180 zile de la data când a fost primită. După această perioadă, moneda respectivă nu va mai putea fi folosită.

Conform topului (https://www.tpu.ro/magazin-premii/useri/clasament-general/), doar 16 utilizatori au acumulat peste 20 de monede, 20 de monede fiind minimul necesare pentru a "cumpara" cel mai ieftin produs din magazin.

| Mariuszee explică (pentru DorelExpertu):

Daca doar 16 imi dau seama cat de "pe bune e". vrajeala cuarata.din milioane de utilizatori numai 16 sunt "beton"

| mihai69 a răspuns (pentru DorelExpertu):

Doar 16 utilizatori au reușit să strângă peste 20 de monede în 180 de zile; numărul de utilizatori care de-a lungul timpului au primit chiar mai multe este mai mare, doar că adminele au grijă să nu ofere prea multe în intervalul ăla de 6 luni.

| DorelExpertu a răspuns (pentru mihai69):

Adevarat.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Pozele 6 si 7 (cu mouse-ul) sunt ale mele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele monezi practic sunt fundele care iti sunt oferite daca dai raspunsuri corecte sau raspunsurile tale sunt apreciate de editori.

| Mariuszee explică (pentru anonim_4396):

Mersi.deci daca eu acum îți declar răspunsul castigator primesti o moneda?

| DorelExpertu a răspuns (pentru Mariuszee):

Abereaza, daca ar fi asa, toti si-ar face mii de conturi sa-si dea singur funda si sa ia toatepremiile.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Lool, funda nicidecum nu iti aduce monezi, doar moderatorii iti dau cateva monezi daca ai niste raspunsuri inteligente

| Mariuszee explică (pentru DorelExpertu):

Si eu m-am gandit la asta.Sunt smecheri astia de la TPU, iau bani de pe urma prostilor

| johnnny123 a răspuns (pentru Mariuszee):

Nu înțelegi modul în care se acordă aceste monede, dar deja ai o teorie a conspirației despre cât de hoți sunt ăștia de la TPU și cum fac bani pe spinarea ta.

În primul rând, cu monede poți să cumperi premii, cu funde nu. Funda este acordată de către autorul întrebării, în timp ce monedele sunt acordate numai de către administratorii sitului (tocmai pentru a evita fraudele). Deci degeaba ți-ai face un milion de conturi și ți-ai da singur funde, pentru că nu poți cumpăra nimic cu ele.

În al doilea rând, pe TPU se postează probabil câteva mii de răspunsuri pe zi. Dintre acestea, vasta majoritate sunt răspunsuri de genul "Da", "Nu", "Depinde", "Mai întâi flotări și apoi tracțiuni", "12 lei", "Samsung Galaxy" sau "Mergi la doctor". Acest gen de răspunsuri, chiar dacă sunt folositoare pentru cel care a pus întrebarea, nu sunt suficient de elaborate pentru a fi recompensate cu monede.

Din miile de răspunsuri, doar câteva zeci sunt suficient de bine scrise și informative încât să primeasca monede. Este vorba despre acele răspunsuri unde autorul a fost în mod evident bine documentat și și-a dedicat timp pentru a scrie un raspuns elaborat. Cu alte cuvinte, monedele răsplatesc efortul și dorința de a ajuta a acelor utilizatori bine intenționați, bine articulați și bine informați care și-au dedicat cel puțin câteva minute bune redactarii unui răspuns.

Uită-te la răspunsurile unor utilizatori precum Brigaela sau Ioandelasal și vei înțelege de ce acele răspunsuri primesc monede.

Dacă vei scrie și tu răspunsuri informative, logice, corecte gramatical și la obiect, atunci te asigur că vei primi și tu monede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariuszee):

Da, doar daca vrei tu.

| Annequeen345 a răspuns:

Trebuie sa oferi raspunsuri la intrebari, adecvate si imi primul rand corecte.Ele sunt verificate si la un astfel de raspuns primesti o moneda, pe care nu o mai poti folosi dupa180 de zile.Și da, faza cu premiile de pe TPU e pe bune