| NobodyD a întrebat:

Am 15 ani si stau de ceva timp in Italia, cu acte in regula tot. As putea sa merg in vacanta in Spania la niste prieteni, dar fara parinti, doar eu singura?

Răspuns Câştigător
| Marin23 a răspuns:

Clar ca nu poti merge...doar daca faci lucrurile de mai joswinking
Iti trebuie imputernicire pentru insotitorul de peste 18 ani care va fi sa mearga cu tine semnata de ambi parinti la un notar.
Asa mi-am adus si eu nepoata in Italia cu imputernicire semnata la notar de ambi parinti.
Daca mama ta e aici in Italia cu tine si tatal tau in Romania nu e chiar o problema ar putea sa ti-o trimita prin fax semnata de el si aici de asemenea o poate semna si mama ta, deci o sa poti pleca linistita cu un insotitor clar peste 18 ani.
Doar sa aiba grija de tine ca de ochii lui din cap care va fi sa mearga cu tine big grin
Sper ca ti-am fost de folos cu acest raspuns happy

7 răspunsuri:
| YooCata a răspuns:

Nu ai nevoie deaparat de unul dintre parinti sa vina cu tine din cate stiu... + ambi parinti trebuie sa semneze ca sa poti iesi din tara sau sa intri. deci dupa mine nu cred ca poti ajunge singura in Spania

| CupY a răspuns:

Îți trebuie 18 ani să poți pleca din țară fără acordul părinților din câte știam eu.

| NobodyD explică:

Pai... abrobarea o pot avea doar din partea mamei pentru ca tatal meu este in Romania, si insotitor din familie nu prea pot sa am sad, deci nu pot sa merg?

| Marin23 a răspuns (pentru NobodyD):

Clar ca nu poti merge...doar daca faci lucrurile de mai joswinking
Iti trebuie imputernicire pentru insotitorul de peste 18 ani care va fi sa mearga cu tine semnata de ambi parinti la un notar.
Asa mi-am adus si eu nepoata in Italia cu imputernicire semnata la notar de ambi parinti.
Daca mama ta e aici in Italia cu tine si tatal tau in Romania nu e chiar o problema ar putea sa ti-o trimita prin fax semnata de el si aici de asemenea o poate semna si mama ta, deci o sa poti pleca linistita cu un insotitor clar peste 18 ani.
Doar sa aiba grija de tine ca de ochii lui din cap care va fi sa mearga cu tine big grin
Sper ca ti-am fost de folos cu acest raspuns happy

| cotcodac4 a răspuns:

Iti trebuie de la un parinte aprobare care se face la notar, si trebuie sa te duca un insotitor peste 18 ani sa fie. mama mea asa a dus in marea britanie o fata.iar daca patesti ceva insotitorul raspunde penal si parintele care a semnat

| LostINshiT a răspuns:

Iti trebuie aprobare de la ambii parinti legalizata, si iti mai trebuie un insotitor, adult si din familie. Il poti ruga pe unchiul sau matusa la care mergi in vizita, bunica, iar daca vrei sa mergi doar la prieteni, atunci nu prea poti.

| secretname2012 a răspuns:

Da dc nu?

| lacri1980 a răspuns:

Doar cu hartie inregistrata la ambasada romaniei din ialia de la parintii tai