| albastrel a întrebat:

Am avut acum 2 ani un abonament la cosmote pe care l-am pierdut. un tip fara cei 7 ani de acasa l-a gasit si mi-a facut cost de 300 de lei.Am inchis abonamentul dar nu am am platit aceea factura de 300 lei.Azi am primit o scrisoare de la cosmote in care ma instiinteaza ca am de plata 900 lei (PENALIZARII - 600 lei ). Intrebarea mea este : stiti daca intr-adevar ma da in judecata cum scrie in aceasta scrisoare? Un prieten de-al tatalui meu are o datorie la cosmote din 2000 big grin si nu a fost dat in judecata, de cativa ani nu mai primeste nimic de la cosmote big grin

5 răspunsuri:
| dyddyyyx18 a răspuns:

Eu zic sa nu te risti. Doar nu vrei sa te trezesti cu vr`un avocat de-al lor pe la usa. Plateste factura. Imi pare rau pentru u, da` altadata fii mai atanta. Si daca tot pierzi abonamentu` macar inchide-l imediat; nu lasa sa treaca atata timp.winking

| dyddyyyx18 a răspuns:

Sau, asa cum a mai zis cineva, cere lista detaliata de apeluri, facute in perioada aceea. Poate asa ii dai de urma celui fara cei 7 ani de acasa. Succeswinking

| Altu a răspuns:

Cere lista detaliata de convorbiri efectuate de respectivul, fugi cu ea la politie si unul din aia pe care i'a sunat o sa recunoasca.

| macgyver a răspuns:

Parerea mea este ca ori trebuie sa ii platesti ori sa faci ceva in sensul acesta (lista de apeluri ar fi un inceput bun). Cei de la Cosmote fac la fel ca restul companiilor, or sa te lase in pana la limita maxima de prescriptie. Apoi, cand mai e putin pana la cei 3 ani, vor veni sa te dea in judecata cu suma respectiva si penalizari. Eu zic sa nu te joci cu asta. Iti pot recomanda eu un avocat in cazul in care e nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar nu esti fraier sa platesti. Eu sunt in aceeasi situatie ca tine si inca alti cateva mii, am vecin cu 2 abonamente inchise si datorie de 20milioane de 3 ani si nu a patit nimic