| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat un perus e fetita si are 6 luni, are 1 zi jumate de cand am adus-o acasa dar am observat ca nu mananca, nu bea apa.Nu este salbatica bag mana in cusca si o duc la burtica ei ma lasa sa o mangai, vine pe mana mea.Am pus mancare in palma cum am citit pe alte site-uri dar se uita si intoarce capul, i-am schimbat mancarea, degeaba.De unde am luat-o erau multi oare sa fie de vina ca este singura? E bine sa mai iau unul? Cat dureaza sa se acomodeze? Oare sa fie bonlava? Am avut in romania dar nu am patit asta niciodata.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns poate ati patit la fel cu perusii vostri.Va multumesc mult.

6 răspunsuri:
| Lora_6439 a răspuns:

Nu este acomodata. In 2-3 zile o sa manance, pentru ca nu o sa stea sa moara de foame. Poate mananca dar nu o vezi tu. Ar fi bine sa-i mai iei unul pentru ca fiind singura se plictiseste, e suparata... asa are si ea cu cine "vorbi". Pentru orice papagal se recomanda sa aiba pereche. Daca n-ai posibilitatea sa-i mai cumperi unul, ia-i macar o oglinda. A fi bolnava inseamna multe alte lucruri: cand sunt bolnavi, ei stau si dorm pe cea mai joasa stinghie din colivie, cu penele ciufuluite, nu se mai aranjeaza, nu mai dorm cu capul in pene, eventual au si diaree (numai apa), vomita, stranuta etc. Daca da semnele astea, inseamna ca-i bolnava. Eu tind sa cred totusi ca ii e dor de ai ei. Asa era si papagalul meu cand l-am luat. E suparata

| Lora_6439 a răspuns:

Kaya, papagalul meu abia dupa vreo 2 saptamani a inceput sa mai scoata sunete. Daca ii mai iei unul, e posibil sa nu te mai bage in seama, dar e spre binele pasarii. Daca te porti frumos cu ei si ii faci sa castige incredere, te poti imprieteni cu amandoi. Indicat este sa ai un papagal crescut cu seringa pentru ca aceia sunt mai atasati de oameni.

| kaya a răspuns:

As putea sa ii mai iau unul dar imi e frica ca nu o sa ma mai bage in seama si ca o sa stea numai cu el, in romania am avut singur si era foarte jucaus si iubaret nu a avut probleme de singuratate caci mai mereu era inconjurat de lume si mereu vb cu el am avut 2 unul a murit si unul l-am pierdut amandoi au fost singuri.Acum astept sa vad poate poate isi revine mai repede, ma uit la mancare dar e neatinsa. Sper sa fie bine, multumesc mult pentru raspunskiss

| kaya a răspuns:

@mady1999 iti multumesc mult sper sa fie asa si sa se acomodeze mai repede ca nu mai am rabdare e prea linistita nici macar un sunet nu scoate dap o sa astept kissmultumesc mult

| MadyCooL a răspuns:

La fel m-i s-a intamplat si mie...nu trebuie sa o mai stresezi. Trebuie sa o lasi in pace, sa nu mai bagi mana la ea. Trebuie sa vorbesti cu ea bland, sa o alinti si in felul acesta in 2-3 zile incepe sa manance, sa bea apa si chiar sa cante. Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu o am pe iubita mea de vreo 4 ani`. cel mai mult cu mine s`a acomodat. din pacate chiar acum sta pe piciorul meu. saraca de ea vomita sad din cate am mai citit pe net nu este foarte normal. i-am luat un antibiotic si ii pun in apa. Va rog spuneti-mi ce sa facsad nu vreau sa moara sad m`am atasat prea tare de ea ca sa o pierd crying