| sckymosul17 a întrebat:

Am implinit 18 ani si mi-a expirat buletinul. Vreau sa stiu ce acte imi trebuie pentru un buletin nou.....si daca se poate inca o intrebare: Cand ma duc sa imi fac noul buletin mi-l va lua pe cel vechi? Intreb asta pentru ca imi trebuie buletinul la munca si daca mi-l ea nu o sa mai pot sa lucrez iar daca nu imi fac buletin nu primesc banii pe card... AJUTOR. dau funda, mersi

3 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Cum sa expire buletinul in 4 ani?
Buletinul expira in 10 ani...
Cel vechi nu mai este bun de nimic. Nu ti-l ia nimeni in considerare.
Cat despre acte cel mai bine te duci la unitatea emitenta si vezi acolo ce acte iti trebuie.

| addictedToBitches a răspuns (pentru alecx4music):

Are dreptate! Buletinele de la 14 ani sunt valabile pana la 18, adica doar 4 ani.In aceste buletine, am observat ca nu mai sunt trecuti parintii.Probabil ii trece doar dupa ce faci 18 anibig grin

| MascaDeCatifea a răspuns:

Cerere tip
Certificatul de nastere – original + copie
Certificatul de casatorie - original + copie
Hotararea de divort ramasa definitiva - original + copie (unde este cazul)
Certificat de deces al sot/sotie - original + copie (unde este cazul)
Actul de spatiu - original + copie (prezenta obligatorie a unui proprietar la ghiseu)
Chitanta in valoare de 4 lei - taxa de timbru
Chitanta in valoare de 7 lei - contravaloarea c? rtii de identitate
Actul de identitate vechi (buletin sau carte de identitate)
În cazul expirarii sau preschimbarii cartii de identitate se va prezenta si cartea de alegator.

Pe cel vechi ti-l ia, dar iti da o foaie pentru acel termen de 10 zile ca dovada ca iti schimbi buletinul. Daca iti trebuie urgent poti sa-l dai la urgenta si ti-l da in 3 zile.