| Floryn9 a întrebat:

Am jucat aseara rummy etalat cu un prieten si am intalnit următorul caz: eu am avut 3 de 12 (culori diferite) si un jolly in acea formație, am etalat formatia si am inchis-o pentru ca am avut 4 de 12 cu tot cu jolly. Iar el, mi-a zis ca poate sa-mi folosească jolly cu toate că am închis formatia. Se poate asa ceva?

3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Da. Dacă n-ai închis jocul, el poate înlocui acel jolly cu un 12 la culoarea lipsă din formație. La finalul jocului se va contoriza acel 12 (10 puncte) iar la tine se va contoriza jolly (50 de puncte).

| xeum a răspuns:

Nu, daca ai inchis formatia nu poate utiliza jokeru' si nici sa se lipeasca

| Alexandra40000 a răspuns:

Nu