| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o lista cu cat mai multe prefixe si sufixe din limba romana. Dau funda cui imi scrie cele mai multe.

2 răspunsuri:
| simina2000 a răspuns:

Joc:jucator,joculet,jocului,jocurilor,jucaus,jocul,jocurile, jucatorule,a se juca intrebare:intrebator,intrebatori,intrebam,intrebai,intreba, intrebati,a se intreba,intrebator,intrebatori
a sari:sar,sare,sarim,sariti,saritor,saritorii
poveste:a povesti,povestitor,povestitori,povestitori
padure:padurar,padurari,a se impadurii,impadurit,neimpadurit,paduri.
frumos:frumosi, frumosii, frumusete
funda?

| wwe1 a răspuns:

Prieten:prietenul,prietenii,prietenilor,prietenos,prietenului,prietenosi,prietenosilor,prieteneste,prietenesc,prieetnos,a se imprietenii
voinic:voinicul. voinicii,voiniceste,voinicul. voinicii,voinicule,
frumusica,nepovestit,mahnire,frumusete,negresit,molesitor,a imbarbata
a scrie:scriam,scriai,scriea,scrieam, scrieati, scrieau