| Hdyxfwfb a întrebat:

Am nevoie urgent de o metoda simpla de a invata engleza britanica. Nu pot traduce nici macar o carte de copii de 7 ani.Va rog ajutati-ma. DAU FUNDA.

4 răspunsuri:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Incercati website-uri online (cum ar fi: http://www.goethe-verlag.com/book2/RO/index.htm busuu.com duolingo) sau scrieti pe Google sau pe youtube.com: profesoara de engleza, sau lectii de engleza.

Puteti incerca si sa frecventati un curs (online sau la o institutie de profil). Daca nu va puteti permite costul aferent, incercati sa cititi si niste lectii de baza de gramatica (mai ales, formarea timpurilor trecut simplu, prezent simplu, prezent continuu sau viitor simplu, viitorul cu going to, gradele de comparatie ale adjectivelor, - acestea fiind principalele lectii).

Este FOARTE util sa stiti regulile de baza ale gramaticii, pentru a putea lega cuvintele pe care le gasiti in dictionar si, pentru a putea compune propozitii proprii.

Aveti doua variante:
1. invatati anumite propozitii dupa ureche si le puteti reproduce intocmai (va va fi usor daca aveti memorie auditiva);
2. sau invatati regulile gramaticale ale catorva lectii de baza sa puteti forma propozitii proprii IN MOD CORECT.

O idee buna este sa folositi Google Translate (e dictionar online - sigur il cunoasteti) pentru a traduce DOAR cuvinte sau proprozitii scurte si simple (daca sunt lungi, nu traduce prea corect). Important este sa NU UITATI sa dati click pe difuzor (in coltul de jos al dfreptunghiului) pentru a asculta si REPETA pronuntia oricarui cuvant.

Daca nu intelegeti tot, puteti apela si la un profesor. De exemplu, dupa ce ati invatat folosind O CARTE PENTRU INCEPATORI (si doar DUPA ce stapaniti bine materialul, sa treceti la o carte pentru nivel intermediar), puteti plati un profesor pentru cateva ore si sa il intrebati ce anume nu ati inteles.

Puteti sa ma intrebati si pe mine.

(Eu chiar sunt profesoara de engleza si germana. Puteti sa-mi scrieti mesaj si sa-mi lasati adresa dvs. de e-mail si/ sau SKYPE ID/ Facebook ID sa va raspund la intrebari).

Mult succes.

| Hdyxfwfb explică (pentru ElenaSt2011):

Este ok dacă vă dau adresa de e-mail?
Pentru anumite lecții pe care nu le-am înțeles?
adresa:ionutliviu2006.z@gmail.com

| user24586 a răspuns:

Decat accentul este diferit!
Daca nu stii americana/engleza te sfatuiesc sa te duci la medidatii, nu este nicio rusine, totul se invata

| Crapie a răspuns:

Britanica e la fel ca americana, daca stii americana nu ai probleme, daca nu stii deloc atunci uita-te la filme cu traducere joaca-te jocuri asa se invat usor si din mers