| G2225hda a întrebat:

Am niste intrebari pentru atunci cand ploua.
1. Daca vorbesti la telefon in timp ce fulgera, de ce nu e bine?
2.Ce se intampla daca te uiti pe geam atunci cand fulgera? De ce nu e bine?
Merci anticipat

11 răspunsuri:
| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
1.Nu se întâmplă nimic.
2.--------------[]-----------.la fel.
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul uman e conducator de curent
1. nu e bine sa vorbesti la tel in timpul ploii sau furtunii pentru ca telul atrage curentul electric(fulgerul). la fel daca ai uhn caine in lesa cu lant, sau laptop(mai rar daca e oprit). dar sunt sigura ca vorbesc aberatii: sa fim seriosi: nimeni nu a murit vreodata de la telefon in timpul ploii.
2.cam de aceeasi chestie. dar iarasi sa fim seriosi: a murit cineva stand in geam pe ploaie? sau a traznit vreodata prin geamul deschis al unei case/bloc?
stalpi de inalta tensiune, telefon, sau copaci au mai fost fulgerati cate odata. e bine sa nu stai langa copaci cand ploua cu tunete, pentru ca ei sunt conducatori de curent.
nu e nici de joaca, dar nici nu o sa ne imbracam in costum de cauciuc cand ploua, totusi.
ce mai e pe la tv, no. nu comentez.

Răspuns utilizator avertizat
| WUB a răspuns:

Cine a zis ca nu e bine? Eu stau afară în timp ce fulgeră.

| MGica a răspuns:

1. Daca vorbesti la telefon in timpul unei furtuni cu descarcari electrice, fie ca esti in casa sau afara ( in casa mai putin ), risti sa fii traznit.
Telefonul este in general metal, conductor de electricitate. Afara este un risc foarte mare, acesta atragand fulgerul. Daca descarcarea electrica nu se intampla in alta parte unde atractia este mai mare, se va intampla in tine. Nu este de joaca, multi au murit in legatura cu acest lucru. Au stat afara cu telefonul/aparatul, facand poze sau videoclipuri, in scurt timp fiind loviti de un fulger cu sute de milioane de volti.
Da, ai auzit bine. Atatia volti sunt normali pentru un fulger.
2. Nu stiu exact care este chestia cu statul la geam in timp ce fulgera. La fel, am inteles ca se creeaza o atractie, in schimb nu comentez aici. Nu stiu exact despre ce este vorba in acest caz. In schimb, in primul caz, totul este real. Gandeste logic.

| Razvan982013 a răspuns:

1. atunci cand fulgera si vorbesti la telefon daca esti in casa nu se intampla nimic.
2.nu patesti nimic atunci cand te uiti la fulgere pe geam e doar o chestie cu care parintii asi serie copii. [mie chiar imi place sa ma uit la fulgere :X

| G2225hda explică (pentru Razvan982013):

1.stiam dar daca vorbesti afara?
Da si mie:X

| 73scunev a răspuns:

De Telefon nu am auzit. dar despre geam am auzit. Nu stiu de ce nu e bine.

| AnGeL2400 a răspuns:

Nu si intampla nimic daca vorbesti la telefon in timp ce polua si atunci cand te uiti pe geam atunci cand fulgera iti poti strica vederea(ca la aparatul de sudura)