| SmilerXd a întrebat:

Am o masea foarte cariata, si cu timpul mi s-a rupt din ea a mai ramas doar o "bucata" si se misca foarte rau, cum fac sa o scot? Ca nu pot nici sa mananc, nici sa beau, iar la dentist nu vreau sa merg, vreau alte "retete" pentru scot maseaua mai usoare...

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| rose21 a răspuns:

Cel mai potrivit e sa mergi la denstist. Am avut si eu o masea foarte cariata si am mers la dentist sa mi-o scoata. Nu prea m-a durut, dar ce pot sa-ti spun e ca a scos bucati de carie din gingie. Da, din gingie.Cam mari. Daca e asa de cariata cum spui e posibil ca, caria sa fii ajuns deja la radacina. Ar fi cea mai mare prostie sa ti-o scoti singura. Chiar te rog sa te duci la dentist, asa ai prevenii unele posibile complicatii din viitor.
Asta a fost parerea mea, dar faci cum vrei! happy

5 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Nu ai cum sa o scoti, chiar daca scoti ciotul care se vede, este clar ca este o masea problematica si in foarte scurt timp se va infecta pe interior si vei ajunge la dentist cu niste dureri monstru.

Du-te DE URGENTA la un dentist... Daca vei putea scoate ce se misca vei scoate doar ce e la suprafata, iar ce e pe interior este foarte periculos, poti face o infectie care sa iti ajunga usor pe sinusuri, ceea ce este foarte grav.

| vangaelis a răspuns:

Daca nu vrei la dentist n-ai decat sa suferi, sa te infectezi sa iti fie rau.

| slowswag a răspuns:

Tragi de ea repede cu mana sau cu ata

| oBuburuză a răspuns:

Buna!
Mergi la dentist, nu doare. Daca o scoti singur/a pot aparea complicati.

| DownTheStairs a răspuns:

Nu te pune tu sa ti-o scoti eu am facut aceeasi greseala si a fost mai rau(nu vrei sa stii)Du-te la dentist nu te va durea, doar putin, insa asa vei putea fi sigur\a ca nu vei avea alte complicatiihappy