| timiHash a întrebat:

Am o problema cu temperatura CPU.
Coolerul de la procesor nu se mai invarte. L-am curatat de praf, am scos un covoras de praf, si tot degeaba. Merge 1 secunda dupa care se opreste, si tot asa la interval de 5-6 secunde aprox.La 80 de grade se opreste PC am intrat in Bios, am umblat peacolo si tot deagaba.
Cum pot rezolva fara sa schimb coolerul? Pentru ca nu stiu sa instalez altul.
Cel mai bun si ajutator raspuns fundita. Thanx

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Dac tot l-ai curatat pasta pe cooler ai pus? Pune pasta pe cooler!

| haiZI a răspuns:

Il inlocuiesti ce altceva.Nu lasa Pc-ul sa mearga daca coolerul nu functioneaza in parametri normali.pa

| Marcelino a răspuns:

Am avut si eu problema asta si e inevitabil sa-l schimbi cu unul nou.
Dar mai poti trage de timp...foloseste o pasta de pix(sau orice altceva subtire) si incearca sa impingi elicea aceea pana cand isi revine(la mine a functionat cateva saptamani) in sensul de rotatie.

| timiHash explică:

Am pus pasta pe mijlocul coolerului si tot degeaba sad

| timiHash explică:

Am schimbat coolerul...merge.

| BoBoCeLL a răspuns:

Din cooler iese un fir (rosu cu negru cel mai probabil). Urmareste-l si scoate-l din priza lui.Curata pinii de pe placa de baza din acea priza cu unv arf de cutit si vezi daca pleaca din nou. Daca nu, incearca in bios sa dezactiveti optiunea cool'n quiet daca o ai. Daca nu merg toate astea inseamna ce e mort cooler-ul. Daca nu esti sigur de cooler verifica si tu pasta termoconductoare de pe procesor. Sper ca te ajuta. Bafta!

| Anonimul8297 a răspuns:

Daca merge o secunda inseamna ca undeva se incalzeste instant si se opreste. Incearca sa vezi daca firele nu sunt degradate sau daca ceva opreste motorasul sa-si faca treaba si se supra incalzeste.
Daca nu merge nici asa, suflalaughing