| AnnaAnax a întrebat:

Am o problema si tot incerc sa ies din starea asta dar nu reusesc. Sunt timida, rusinoasa cu persoane necunoscute, parca sunt speriata de bombe, ma supar imediat si incep sa plang daca face glume de mine sau tipa cineva la mine. Sunt inchisa in mine, nu am incredere in mine, nu ma simt bine in pielea mea, nu sunt plina de viata, nedistractiva, sunt prea moale si ori de cate ori incerc sa ma impun ma blochez repede si o las balta. Chiar nu mai suport, tot incerc sa ma schimb dar parca nu-mi sta in caracter sa dau peste lume, ma simt aiurea, cand incerc sa zic ceva parca sunt prostii sau daca fac ceva parca sunt luata in ras. Parintii mei nu sunt asa, mama mereu imi spune sa ma schimb dar nu pot, incerc. dar degeaba. Ce sfaturi imi dati?

3 răspunsuri:
| Pumba a răspuns:

Si eu eram ceva de genul cand eram mai mica si imi era atat de ciuda cand le vedeam pe celelalte fete cat de sociabile sunt si cat de usor se integreaza. Tot ce am facut a fost sa ma conving pe mine insami ca toti ceilalti sunt oameni normali, simpli, la fel ca mine. Toti au slabiciuni, toti au defecte si nimeni nu este perfect. Trebuie sa realizezi ca nu sunt cu nimic mai buni decat tine si nu trebuie sa ii lasi sa iti fie superiori. Pur si simplu cand vrei sa spui ceva o spui! Inchizi ochii si iti imaginezi ca esti singura si o spui. Mereu sa ai in gand faptul ca si ei sunt exact la fel ca tine. Nu le esti cu nimic inferioara! Iesi in fata, vorbesti tare, clar si nu te opresti pentru nimic in lume. Sunt sigura ca esti frumoasa, desteapta si, de ce nu, cu mai multe calitati decat ceilalti. Iesi in fata si exprima-te. O sa te simti extrordinar!

| Leptosome a răspuns:

Stiu cum te simti. Cu timpul am incercat si eu sa ma schimb, sa devin mai sociabila si vorbareata. Intr-un fel am reusit, dar nu cat am vrut. Insa iti voi spune niste mici pasi care pe mine m-au ajutat. 1. Nu iti mai analiza atat de mult vorbele si parerile. Atata timp cat tu stii ca esti sincera si esti complet de acord cu ele totul va fi bine. 2. Sa ai incredere in ceea ce faci, in cine esti si sa arati hotarare. 3. Nu te lasa dominata, jignita sau altcineva sa vorbeasca in locul tau. 4. Nu te mai gandi la ce cred ceilalti, in final parerile lor nu-ti vor schimba mai cu nimic viata. 5. Incearca sa cunosti oameni noi, oameni cu care sa ai cev a in comun. Si ca nota de final trebuie sa retii un singur lucru: atata timp cat tu te accepti si ceilalti te vor aprecia.

Răspuns utilizator avertizat