| anonim_4396 a întrebat:

Am spart un termometru cu mercur si s-a imprastiat pe pat.Am scuturat patura pe geam si am deschis geamul. Termometrul l-am impaturit intr-un servetel si l-am aruncat la gunoi.
Mi-e frica.Ce sa fac?

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu se întâmplă nimic. Nu poate pătrunde prin piele. Scutură bine totul şi e ok. Mai poţi culege biluţele de mercur şi cu un magnet.

| ƦoyJoиЭsJR a răspuns:

Du-te la doctor, fa-ti un control laughing

| Georgy090 a răspuns:

Sa schimbi asternuturile si sa le speli foarte bine sau sa le duci la o curatatorie. Asa nu mai trebuie sa iti fie frica. Daca mercurul a patruns pana in saltea spala bine salteaua cu un produs pentru pete. Funda?

| adrew a răspuns:

Este o substanta care anihileaza mercurul, profesorul de chimie mi-a spus, da nu tin minte ce fel de substanta sad

| adrew a răspuns (pentru adrew):

Am gasit e sulful

| hey97 a răspuns:

Fugiiiiiiiiihappy afaraaaaaaaaa

| Flavyus07 a răspuns:

Nu cred ca e bine sa mai dormi in patura aceea si ai grija cu patul vezi sa nu fie urme. cu termometrul ai facut bine atata timp cat l-ai impaturit.Si nu te teme e toxic daca il inspiri si de acea sa nu fie prin pat urme.