| gabitzuuu11 a întrebat:

Am un porcesor Intel celeron 1.7 ghz 256 ram si 64 mb placa video. Pot face un overlock la procesor? big grin funda!

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Nu ne intereseaza cate memorie RAM ai si ce placa video. in OC este importanta placa de baza (in primul rand), RAM-ul (nu capacitatea ci frecventa si alte speficicatii, de exemplu eu mi-am luat memorii speciale pentru overclock care au radiator) si sursa, aaa, sa nu uitam, si procesorul, unele rezista, altele nu.

Pot spune ca poti mari cu 10-15% puterea procesorului fara sa apara probleme, apoi trebuie marite tensiunile si asta inseamna caldura mai multa adica iti trebuie si un cooler mai bun. Eh, acum, intra in BIOS si daca ai mutliplicatorul deblocat il poti mari fara probleme, daca nu, maresti FSB-ul (busul) cu 5 Mhz, apoi intri in Windows si faci un test cu Intel Burn Test sau Prime95, te uiti la temperaturi, daca nu iti da niciun ecran albastru inseamna ca-i stabil, apoi mai maresti cu inca 5Mhz si tot asa pana devine instabil, apoi ca sa devina la loc stabil micsorezi busul sau maresti tentiunile (dar nu recomand).
Dar vezi ca daca maresti busul se mareste si la procesor, si la RAM si este solicitat mai mult northbridge-ul placii de baza. oricum pana in 1.8-1.9 poti sa-l duci fara probleme, dar totusi ai grija. se poate ardewinking

| gabitzuuu11 explică (pentru introduaicinumele):

Mersii. Dar am intrat in bios. Acum pe ce optiune dau?

| introduaicinumele a răspuns (pentru gabitzuuu11):

Hmm nu stiu exact pe placa ta de baza. ai putea citi ghidul asta ca sa te asiguri ca faci totul cum trebuie. N-am overclockat celeronuri pana acum ca sa stiu sigur cum spun, eu am explicat in general la procesoare :)
http://www.tomshardware.com/......e,218.html

6 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Stai linistit.Nu rezolvi nimic.

| Arcani a răspuns:

Intel e ft bun si da poti face.

| gabitzuuu11 explică (pentru Arcani):

Pai si cat o suporta? Ziceam sa ii fac undeva la 2.00 ghz big grin

| Arcani a răspuns:

Poate mai putin nu stiu sigur e mult cam mult 2 ghz.Paote 1 jumate.