| Cocos_Bianca_1995 a întrebat:

As vrea idei despre ce carti sa citesc. Dau funda

10 răspunsuri:
| Ruxiii a răspuns:

"Portretul lui Dorian Grey" de Oscar Wilde,"La sud de granita la vest de soare" de Haruki Murakami,"Sufocare","Jurnal" de Chuck Palahniuk,"Domnisoara Christina" de Mircea Eliade,"Jurnalul unui hamster" de Miriam Elia si Ezra Elia,"Madame Bovary" de Gustave Flaubert,"Adam si Eva" de Rebreanu,"Maestrul si Margareta" de Bulgakov,"Magicianul" de John Fowles,"Carrie" de Stephen King,"Ferma animalelor" de George Orwell,"Gemenii","REM" de Cartarescu,"Exercitiu de echilibru" Tudor Chirila," Strainul" de Albert Camus,"Cititorul" de Bernard Schlink,"Micul Print" de Antonie de Sant Exupery,"Imparatul mustelor" de William Goldin,"M-am hotarat sa devin prost" de Martin Page,"Autoportret intr-o oglinda sparta","Viata pe un peron" de Octavian Paler,"Vrajitoarea din Portobello" de Paulo Coelho,"Dama cu camelii" de Alexandre Dumas fiul

| MyMindRules a răspuns:

Depinde cati ani ai, te'ai nascut in '95?
Mie mi-au placut Dorian Gray de Oscar Wilde, Adam si Eva de Liviu Rebreanu, Mos Goriot de Balzac, Eugenie Grandet tot de Balzac.Ti le recomand. big grin
Bafta!

| stefioctavia a răspuns:

Cartea mea preferata este Dewey-pisoiul din biblioteca unui mic oras cucereste lumea, si imi plac la nebunie cartie din seria Twilight.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Depinde ce iti place eu am citit Cartile Twilight..imi plac filmele la nebunie

| Darkguy a răspuns:

Un yankeu la curtea regelui Arthur
Print si cersetor
Micul Print
Lorelei
Singur pe lume
Morometii
Adela
La Medeleni
Legendele Olimpului
Oliver Twist
Colind de Craciun
Majoritatea le-am citit si sunt interesante

| Eidriana a răspuns:

Cartea mea preferata este Portretul lui Dorian Gray de Oscar Wilde. De asemenea, mi-a mai placut si Shogun si Changi de James Clavell.
O carte foarte marcanta a fost de supravietuitaorea holocaustului Olga Lengyel - Cuptoarele lui Hitler.
O alta carte care a fost destul de la moda acu vreo doi ani este Mananca, roaga-te, iubeste - Elizabeth Gilbert.
Depinde cam ce te-ar interesa. Pentru mine de exemplu aceste carti au avut un impact in diferite momente din viata mea. Shogun in momentul cand eram pasionata de traditia japoneza, Cuptoarele lui Hitler dupa ce am vizitat Auschwitz si m-a interesat foarte tare perioada aceea din al doilea razboi mondial, Mananca, roaga-te, iubeste, cand eram foarte indragostita etc.

| Lasxlo_Popa_1997 a răspuns:

Print of persia sau o calatorie spre centrul pamantuli! Funda?

| lover123 a răspuns:

Print si Cersetor
Codul lui DA Vinci
Micul Print de Antoine Exupery
Saga Amurg:
-Amurg
-Luna noua
-Eclipsa
-Zori de zi
-Noua si scurta viata a lui Bree Tanner
de Stephenie Meyer. Funda?

| BaSStY007 a răspuns:

Winnetou (are 3 volume)

| smooky7 a răspuns:

The lord of flies...
Bel-Ami...
Colectia Maigret...
Lord of the Ring...colectia
Batalion de Mars...de Sven Hassel