| cristi202 a întrebat:

As vrea o lista cat mai completa pentru o plecare de doua luni în locuri pustii, departe de civilizație (acces la civilizație odată pe saptamana sau mai puțin). Acum, sa nu îmi spuneți de topor, generator de curent happy (aia am pentru cat am necesar - panou solar, folosit cu succes anul trecut), sau alte chestii de dimensiuni mari, greutatea chiar contează.
Am mai fost plecat de cateva ori, dar mereu uit lucruri acasă și îmi aduc aminte de ele abia cand am nevoie de ele, ceea ce nu e tocmai indicat sa mi se intimple din nou. sad
Ma ajuta cineva?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca "locuri pustii" consideri locurile putin locuite, atunci iti recomand sa mergi cu cortul in zone submontane!
Echipamentul necesar se calculeaza astfel:
- NU mergi singur! Sa ai cel putin inca o persoana alaturi!
- Sa ai echipament adecvat locului si vremii probabile (incaltaminte, cort, scule pentru foc, trusa de prim ajutor, minim 10 m franghie de alpinist, cutit, topor, harta locului etc.).
- Sa nu duci cu tine bauturi alcoolice tari (peste 100ml/persoana), stupefiante, persoane neascultatoare (mai ales copii) greu de supravegheat.

Trebuie sa te gandesti la orice situatie neplacuta, chiar si la accidentari, respectiv la evitarea acestora pe cat posibil!
In orice caz, sa ai numarul de telefon a salvamontistilor din zona, respectiv sa ceri si parerea localnicilor despre ce trabuie sa aveti grija! Sa tii legatura (macar telefonica) cu o cabana din apropiere!

| cristi202 explică:

Of! Se pare ca nu am fost înțeles. Am enunțat eu greșit întrebarea.
Nu vreau o lista cu locuri unde sa merg. Știu unde voi ajunge. Am nevoie de o lista cu obiectele necesare unei plecari într-o zona pustie. Nu vreau sa patesc ca anul trecut, cand lipsa unei banale bucăți de sirma a complicat lucrurile. Acum știu ca sirma trebuie luata, dar mai sunt o mulțime de alte obiecte ce pot fi de folos.

| Lioana a răspuns (pentru cristi202):

Lista aceea doar tu o poti face, pentru ca tu stii cel mai bine ce ai nevoie. Daca o face altcineva poate ii scapa ceva.

| gabicoo a răspuns:

Foarte important: Să nu-ți uiți soacra acasă! E foarte utilă atunci când te întâlnești cu ursul!
winking

| Goete a răspuns:

Sahara. Vorbesc serios, intre cunostintele mele e la moda, au multi prieteni care au fost cu parintii.
Adevarul e ca pe mine personal nu ma atrage, pe de alta parte noi avem o autocaravana care nu e 4x4 deci nici nu cred ca am putea pe acolo dar ei nu stiu de ce sunt atat de incantati.
Acum locuri asa "uitate de Dumnezeu" mai stiu dar nu stiu cum vrei tu sa mergi, cu cortul (in Europa poti doar in camping dar in Elvetia cred ca se poate liber) cu un 4x4 cu cort deasupra, intr-o casa rurala (care totusi e in civilizatie), cu o autocaravana si in ce zona vrei locuri.