| wizopo a întrebat:

As vrea sa invat sa cant la chitara. Nu stiu deloc ce se spune pe niste site-uri cu acordurile, tabulatuta, ciupituri etc... Intrebarea este: Imi puteti da un site unde se poate invata sa canti la chitara pentr incepatori? Un site care sa-ti arate ca la tampit despre ce e vorba. Ms mult! funda

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Salut, recomandarea mea ar fi sa iei cateva lectii de la un profesor de chitara din orasul tau, ca sa-ti explice cum functioneaza chitara (note, corzi, cum sa recunosti notele repede pe griff etc), care ar fi pozitia corecta a mainilor, cum se ciupeste, cum iti echilibrezi mana pe chitara (aspecte pe care nu le gasesti in video-uri sau tabulaturi). Eu am invatat singur sa cant la chitara acum 15 ani (asa erau vremurile si nici profesori nu se gaseau in oras la mine) si nu mi-a fost usor deloc. problemele frecvente care apar atunci cand inveti singur sunt pozitiile gresite ale mainilor, ciupirea defectuoasa si ineficienta etc, lucruri pe care un profesor ti le explica in 5 min si te poate corecta foarte usor. Mai multe detalii despre diferenta dintre a invata chitara cu profesor si a invata de pe youtube sau alte site-uri ai la acest link http://the-guitar.ro/......e-youtube/