| AndreeaAnd a întrebat:

Ati auzit de razia de la Auschwitz? Ce parere aveti? Razia de la Auschwitz este inclusa si in cartea "Se numea Sarah" de Tatiana de Rosnay. Ce urat se comportau cu evreii! Oare ei chiar meritau sa fie tratati asa de urat? Vreau cat mai multe pareri. Multumesc! Voturi la toate raspunsurile si poate si fundita.

Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Eu nu sunt anti-semita, asa ca nu sunt de acord cu ce le-a facut Adolf Hitler evreilor.As fi preferat sa fi fost tigani in locul lor.

3 răspunsuri:
| Instinkt a răspuns:

Evreii l-au omorat pe fiul lu Dumnezeu.sunt cel mai nenorocit popor din lume,de la ei a plecat satanismul si totusi nu trebuia facut asa ceva deoarece exista judacata de apoi...
Adevaru e ca si acum evreii conduc lumea dupa propiul lor plac, sunt cei mai bogati oameni din lume inseland, omorand dar trebuie sa le recunoastem inteligenta.
Ca raspuns sa nu ma mai complic da meritau dar niciun un om nu trebuia sa faca cea facut Hitler pana la urma n-ai dreptul sa iei viata altuia din cauza ce au facut stramosii aceluia...
pentru SongsoftheSabbathSacrifice si tigani au fost omorati de Hitler.de fapt Hitler avea boala pe toate natiile ce le considera el inferioare.dar avea boala mai ales pe cei din originea lui(si Hitler era evreu)

| Nuvăsufăr a răspuns:

Părerile noastre nu vor schimba trecutul, din păcate. sad

| Chillcs a răspuns:

Auschwitz este unul dintre multele lagare de concentrare.
Cele mai cunoscute sunt: auschwitz, birkenau si monowitz.
In lagarul din Auscwitz au fost exterminati peste 70.000 de "prizonieri" de război sovietici şi polonezi.
In lagarul din Birkenau au fost ucişi peste un milion de evrei, polonezi dar şi ţigani.
Lagarul din Monowitz a fost folosit ca lagăr de muncă pentru uzina Buna-Werke.
Scopul principal al lagărului era acela de distrugere a minorităţilor de evrei şi ţigani.
Asta este ceea ce se stie, si ceea ce stiu toti.
Cat despre Hitler... omul avea un vis, unul nebunesc dar avea un vis, lipsit de moral fiindca si el era un om lipsit de moral.
Din cate stiu eu Hitler a fost austriac, nascut in Austria. Se svoneste ca tatal sau a fost fiul unui negustor evreu, dar nu se stie sigur.
Revenind la faptul ca el avea un vis, si Alexandru cel mare avea un vis, sa uneasca toate popoarele planetei. Si el a omorat multi oameni la ordinul sau, dar nu este la fel de blamat ca Hitler.
Dupa parerea mea, Hitler avea ne voie de forta de munca pentru perioada razboiului, fiindca oamenii in acele lagare erau omorati dupa ce munceau il folosul germaniei. Altfel i-ar fi omorat acolo unde ii gaseau, nu era nevoie sa ii adune pe toti.
Nu li se dadea mancare pentru efortul pe care il depuneau, iar cand deveneau epuizati, erau gazati, iar cadavrele incinerate de catre semenii lor.
Sper ca te-am ajutat.