| poiuytrew a întrebat:

Ati citit,, Patul lui Procust" de Camil Petrescu? Cum vi s-a parut? V-a placut?

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Printre cele mai bune carti citite vreodata.
Trebuie sa citesti atent sa iti dai seama de mesajul din roman.
Are la baza o legenda in care toti cei ce treceau pe un drum se intalneau cu cineva care ii masura folosind "patul", cei care erau prea inalti erau taiati, cei care erau prea mici erau lungiti.
Reflecta societatea noastra de azi si tema romanului este foarte simpla."Fred Vasilescu nu a facut pasul spre dragoste deoarece nu credea ca este in stare sa ofere iubire iar Ladima, inteligentul scriitor, s-a indragostit de o femeie usoara pentru care a trebuit sa mai scada el ca sa fie pe placul ei.
Dar mai ales felul in care alege Ladima sa moara este unul interesant.Chiar daca era indragostit de o femeie usoara el a preferat sa scrie o scrisoare Doamnei T. si sa ii declare iubire.
Chiar si modul prin care ar fi fost caracterizat dupa moarte l-a afectat. A preferat sa ii declare "dragoste" unei prietene doar sa nu se afle ca era indragostit de o femeie "usoara". A mai si imprumutat bani doar sa nu se afle ca era sarac.
Se poate vedea psihicul omul in acest roman.

2 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

De curand am inceput sa-l citesc si am reusit sa citesc cam jumatate din carte si am renuntat pentru ca nu mi-a placut deloc

| simonna a răspuns:

E absolut oribila adica nu preA pricepi nimic: autorul se afla in patul unei prostituate si gaseste corespondenta dintrE aceasta si o cunostinta de a lui. Din cand in cand insi mai aminteste de relatia sa Doamna T, care nici macar nu stiu de unde a aparut, apoi mai citeste o scrisoare si iar isi aminteste de doamna T, deci o nebunie totala si ce ma ienerveaza cel mai tare e ca nu inteleg de ce nu a ramas cu domna T.Deci nu iti recomanad sa o citesti nici daca nu ai altceva mai bun de facut.