| LoRe_9829 a întrebat:

Aveti animale de casa? spuneti-mi cate ceva despre el

5 răspunsuri:
| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Buna!happyIncantata! Intrebai daca avem animale de casa? si sa zicem cate ceva despre ele? Ok! iti eu : Am o catelusa pe nume Lissa! Acum 4 zile ea a facut 4 puisori big grin Ea este de rasa si are blana de culoarea negru iar pe burtica o dunga albalove struck pe cei patru catei ii cheama : Bunny(unul maro); Droopy(unul negru); Spike(tot unul negru dar cu pete albe) si Nifty(pe cel alb)ii iubesc nespus de mult! Mai am si un motan pe nume Titushee hee [acestea au fost animalele de curte...app mie mi-ar fi placut sa am si porci, gaini etc.dar asta au doar bunicii la tara :d ] in casa am doi perusi Ricky si Rhino! ei au niste pene colorate si ochii verzi happy cand imi bag mana in cusca lor ma ciupesc si recunosc... URASC sa le fac curat in colivie(este fff scarbos)dar ii ingrijesc cum pot! app sa stii ca la caine ii dau PediGri dar bineinteles si oase(iar acum si lapte ca sa aiba pentru. pui) iar la motan Friskies! la papagali le cumpar seminte anume:d pup app.imi si tu mie ce animale ai?:d sunt curioasa! funda?

| KiddFaraSentimente a răspuns:

De casa nu am.hee hee
Am avut un papagal, dar l-am pierdut. sad
Am 4 catei : 3 care stau in custi si 1 liber.
3 pisici.
gaini
oi
vaci
cal
gainusi pitici
love struck

| broker69 a răspuns:

Am un perus care are 9 luni si este foaete dragutz.are pene de culorea porumbeilor adica pasteluri foarte pale.deja vorbeste fraze intregi si uneori spune cuvinte pe care le a auzit o data de mult.

| NikoIsDirectioner a răspuns:

Catzelusa mea e azorica, Este mai lung decat inalt, un caine de talie mica, indesat, bine construit, cu partea anterioara a corpului lata, puternica in contrast cu partea posterioara contribuind la aspectul de leu. Capul este mare, lat intre ochi si plate intre urechi, botul este lat, scurt, ridat, stop adanc, cu un pas foarte scurt, turtit, lat, negru, plasat intre ochi. Ochii sunt mari, rotunzi, proeminenti, stralucitori, de culoare inchisa. Urechile sunt in forma de inima, prinse sus, lasate pe langa cap si acoperite cu franjuri bogate. Picioarele din fata sunt stranse din umeri, curbe, labe plate, rasucite spre exterior uneori. Are un gat foarte scurt. Coada este imbracata intr-un par foarte lung si curbata usor deasupra spatelui. Are o blana dubla cu un prim strat des, pufos si un strat exterior format din par lung, drept, mai mult aspru decat moale, la gat formeaza o coama bogata care se intinde dincolo de umeri formand un guler ( de aceea se mai numeste caine leu ); are franjuri bogate pe urechi, picioare, coapse, pe degete si coada. Poate avea orice culoare, dar cea mai frecvent intalnita este negru si bej, uneori in combinatie cu alb. Nu exista pechinez alb complet sau de culoare rosu inchis. Poate avea o masca neagra asemanatoare unor ochelari! Sper ca ti-am povestit multe despre ea dar am si un motan, Miruchi! De foarte multe ori cei care doresc sa adopte o pisica au o mare dilema - sa opteze pentru o pisica de rasa (siameza, birmaneza, persana) sau pentru o pisica "de rasa comuna", "maidaneza".

Interesant este ca acest fapt este inca putin cunoscut! Pisica "de rasa comuna", devenita "maidaneza" prin inmultirea in libertate si astfel foarte des intalnita pe strazi si prin curti "in stare salbatica", este de fapt Pisica Europeana, o rasa in sine.

Blana pisicii europene are variatii de culoare din cele mai diverse, predominante fiind variantele "tigrata", in combinatii diferite, si "patata", de la alb cu negru pana la tricolor. Ochii pot fi verzi sau gabeni.

Asadar, oricum ati opta, pisica dumneavoastra va fi... de rasa!

| pokiD a răspuns:

Da. eu am 2 papagali, sunt peruşi, se iubesc foarte mult, nu sunt dresati, sunt foarte fricoşi. fata are vreo 4ani si baiatu' 1 an si putin. fata are penajul alb, iar baiatul are pe langa cioc pene albe iar in restul capului gri, pe corp are penele albastreo iar aripile tot un gri mai deschis. cred ca am zis tot ce era de zis tongue ciao