| DeeaLoVe012 a întrebat:

Am nevoie de verbe care exprima starea. Exemple.

Răspuns Câştigător
| stelau a răspuns:

A ciobăni = a fi cioban, a
haiduci = a fi haiduc, a se zgârci = a fi zgârcit, a absenta = a fi absent, a
atârna = a fi atârnat, a boli = a fi bolnav, a văduvi = a fi văduv, a şcolări = a
fi şcolar etc

10 răspunsuri:
| MyFavoriteAvatar a răspuns:

A enerva; a iubi,a canta, a planga, a rade

| neekole a răspuns:

A tipa, a iubi, a uri, a fi incruntat, a zambi, a rade, a fi uimit, a plange, a fi incruntat, a sta, a chicoti, a fi, a fi nervos, a fi bucuros, a fi nerabdator(ultimele nu stiu daca te ajuta). Succes, Funda?

| AlinaFilip99 a răspuns:

A fi fericit
A fi suparat
A se simti rau
A se bucura
A se intrista
Sper ca ti-au fost de folos!
Success!

| ancutzadracutza a răspuns:

A linisti, a rade,a plange,a induioasa, a surade, a nelinisti, a mangaia a sufrei(toate astea exprima starea) fundita te rog!

| Amanda14 a răspuns:

Starea? hm sa vedem... este suparat. picteaza vesela...cam.ceva de genu nu?big grinbig grin

| xSophiiechannelx3 a răspuns:

A dansa,a sta, a se amuza, a haiduci

| anonim09 a răspuns:

Starea- a sta, a sedea, a dormi

| Gabriela2001Adriana a răspuns:

Stau,dorm,alerg,scriu,citesc,manac,beau

| YulianStefan a răspuns:

A sta, a dormi, a scrie, a desena, a manca.
toate asta exprima starea. FUNDA DACA VREI!