| DeeaDeiutza15 a întrebat:

Buna!
Am un caine cam de 2-3 luni si ma tot musca tot timpul fara sa il supar sau ceva.
Cum as putea sa il determin sa nu mai ma muste?

Răspuns Câştigător
| KatyyLWA a răspuns:

Daca e un pui e mai usor sa il dresezi. Intr-o zi ia-l afara sau intr-o camera si stai asa cu el. Incearca sa te joci cu el. Daca nu te musca, ii dai o recompensa, daca te musca ii arati pur si simplu "NU", cu degetul ii si spui ferm. Am avut si eu un caine micut care ma musca de maini sau de picioare pentru ca il mancau dintii. Rodea tot in calea.

Daca e mai batran ar fi bine sa te duci la un dresor, sau poate chiar la veterinar...

12 răspunsuri:
| Vokii a răspuns:

Da-i niste jucarii sa le roada sau poate vrea sa se joace cu tine si nu-l bagi in seama.
Incearca sa-l dresezi.

| JohnCena02 a răspuns:

Esti prea urata, d-aia te latra!

| DeeaDeiutza15 explică (pentru JohnCena02):

Da de unde sti tu? Daca nu sti sa raspunzi la intrebare nu trebuie sa te afli in treaba!

| JohnCena02 a răspuns (pentru DeeaDeiutza15):

Deiutza taci fa si suge puta big grin

| DeeaDeiutza15 explică (pentru JohnCena02):

Si tu fa bine si te culca ca iti cam fortezi norocu

| patriiiii89 a răspuns:

Poate o face din dragoste, nu te-ai gandit? sad

| ale2000mi a răspuns:

Pai, exista locuri unde se dreseaza caini, si gaseste unul in orasul tau, si acolo, daca poti sa ceri sa il dresezi chiar tu, doar ca sa stea si el cu tine, si asa va veti atasa mult. Oricum, jucati-va mult, si hraneste-l tu, si ai grija de el, dar un mic sfat, acum daca e asa, sa nu il speli tu.

| florinuka a răspuns:

Tine-l legat un timp pana se obisnuieste cu tine si sa-i tot dai de mancare tu asa se va obisnui si no sa te mai muste

| ioaana1986 a răspuns (pentru florinuka):

Daca il va tine legat, cainele se va salbatici si mai rau si dinpotriva mai rau va musca

| Yashmine a răspuns:

E mic si musca tare fara sa vrea dai jucarii cu care sa se joace

| VandaD a răspuns:

Buna!
Pai ai putea sa ii dai de inteles ca nu accepti sa muste ( o pedeapsa sau sa te prefaci ca esti suparata) sau ai putea sa incerci sa-i pui o botnita.

| ioaana1986 a răspuns:

Buna! eu am trei caini, toti de talie mijlocie-mare.Este normal sa te muste pana o sa se obisnuiasaca cu tine. Daca cainele continua sa muste trebuie sa il corectezi certandul, pana va invata.Atunci cand nu musca trebuie sa ai mereu o recompensa (ca de exemplu o bucatica de carne)sa inteleaga ca ce a facut e bine. Trebuie sa petreci mai mult timp cu el si o sa vezi ca o sa va intelegeti mai bine pe masaura ce creste.happy