| didluv a întrebat:

am un telefon samsung star 2 si as vrea sa i-au muzica din calculator pe telefon.am si bluetooth la calculator dar nu stiu sa il folosesc.cine sti sa imi zica si mie cum sa il folosesc? sau am adaptor cu card dar nici pe acela nu stiu sa il folosesc. mi-a explicat o prietena si unitatea ei are o mufa in fata unde baga adaptorul dar a mea nu are. fundita cine stie!

Răspuns Câştigător
| BIS99 a răspuns:

La orice unitate trebuie să fie 2 mufe (de obicei în partea stângă a PC-ului) unde poţi băga cablul de date pentru a băga sau extrage muzică, fotografii, contacte etc. de pe PC pe telefon sau invers. La S/\MSUNG nu-ţi trebuie adaptor. Îl iei de pe site-ul www.samsung.com

4 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Buna,

Sunt mai multe tipuri de adaptoare bluetooth, la fel si cu cititoarele de card-uri.
Pe langa asta, difera si programele pe care fiecare serie de adaptoare le foloseste!
In principiu, daca este instalat in mod corect driver-ul de Bluetooth atunci vei avea in partea din dreapta jos, langa ceas, un iconita de bluetooth de culoare gri, pe care trebuie sa dai dr.click sau dublu click si sa pornesti bluetooth-ul.

Din pacate nu iti pot spune mai multe deoarece conteaza foarte mult programul folosit pentru transferul de date... spre exemplu, la Samsung Star ar trebui sa ai un software ceva de genul "Samsung Pc Studio" (pe care il gasesti pe google, pe softpedia, etc.) cu ajutorul caruia s-ar putea sa reusesti sa activezi bluetooth-ul DACA ambele software-uri (adica "PC Studio"-ul si driver-ul de bluetooth) au fost instalate corect!

Te pot ajuta mai mult daca iti instalezi Team Viewer 7 si imi trimiti pe PM ID-ul si parola ca sa pot sa-ti fac eu setarile si eventualele modificari.
Daca vrei sa faci asta, am sa te rog sa te asiguri ca ai kit-ul de drivere pentru adaptorul bluetooth inainte sa iti fac eu setarile (de obicei respectivul kit vine pe un mini-CD de instalare pe care-l primesti odata cu adaptorul)! Oricum o sa verific si eu ca sa fim siguri ca ai drivere-le corecte.

In alta ordine de idei, pentru a folosi card-ul ai nevoie de un card reader (nu sunt foarte scumpe, gasesti si la 30-40 de RON) precum si de un adaptor SD pentru card microSD (presupun ca asta ai la telefonul tau).
In cazul tau, daca ai unitate centrala si nu laptop, ai doua varianta din care poti alege:
- fie adaptor extern, prin USB,
- fie adaptor intern, cu conectare pe placa de baza. In cazul asta, probabil interfata va fi accesibila prin panoul frontal, undeva pe langa unitatea optica CD-DVD.
Personal, nu vad ce avantaje ar avea cel intern cu exceptia faptului ca nu iti va ocupa locul pe masa sau pe unde l-ai tine pe cel cu cablu USB si nici nu te-ai incurca in cablul USB; pe cel cu USB il poti folosi doar atunci cand ai nevoie si in rest il poti scoate si pastra intr-un sertar sau pe un raft unde nu deranjeaza. happy

Daca cumva doresti sa incerc sa iti reglez bluetooth-ul prin Team Viewer 7 astept datele pe PM.

Succes si o zi frumoasa! happy

| adycosty a răspuns:

Pai, daca folosesti bluethootul pentru pc poti da click dreapta pe fisierul pe care vrei sa il trimiti si dai pe send to si apoi pe bluethoot. Daca pe start, accesorii, apoi conectivitate si gasesti acolo iconita de la bluethoot, intrii pe ea si dai la send a file

| didluv explică (pentru adycosty):

Unde bag bluethootul?

| adycosty a răspuns (pentru didluv):

Il usb port :p