| star96 a întrebat:

as vrea sa ma ajutati cum pot sa invat geometria ca tot nu pot s-o inteleg daca nu-mi explica cineva.Stiu ca trebuie sa stiu formulele, le-am invatat dar nu stiu cum sa le aplic

5 răspunsuri:
| minnieee a răspuns:

E foarte bine ca ai invatat formulele iar ca sa le intelegi trebuie sa le aplici in probleme.Nu trebuie sa faci prob.grele trebuie sa le iei pe cele mai simple.Mai trebuie sa si intelegi desenul.Vad ca ai la nume 96 asta inseamna ca esti pe a8a sau a7a. Daca esti pe a8a ai geometrie in spatiu si e mai grea, dar trebuie sa-ti imaginezi desenul si sa faci mereu probleme.Succes.winking

| PureEvil a răspuns:

Incearca sa vezi lucrurile logic, nu invata formulele mecanic, nu o sa te ajute. Ia un exercitiu gata rezolvat, incearca sa il urmaresti pas cu pas, incearca sa il intelegi, cum s-a ajuns la rezultatul ala, ce formule s-au aplicat, de ce...etc.Practica te va ajuta sa le si intelegi. Dupa ce ai facut chestia asta cu urmaritul catorva exercitii rezolvate, incearca sa schimbi datele problemei respective cu niste date puse de tine, de exemplu ai 3, pui 2 si asa mai departe, dupa care incearca sa cauti unul asemanator nerezolvat.Vei fi surprins/surprinsa cand il vei rezolva/intelege pasii parcursi ce duc la rezolvare.

| InsaneDoll a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problemastraight face
A trebuit sa fac meditatii, dar cu multe exercitii si putin efort o sa te minunezi de rezultate:*
Funda?batting eyelashes

| melyyy a răspuns:

Lasa-mi mesaj cu id-ul tau si te pot ajuta eu unde nu te descurci big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sigur 100% ca ai putea sa faci pregatire la matematica. Din cate am auzit, este foarte eficient. SUCCES