| PufarinaRoz a întrebat:

as vrea si eu niste povesti mai scurte de groaza, pe care as putea sa le spun prietenilor la o petrecere in pijamale. Stiti voi, ca in filme. mersi. big grin

Răspuns Câştigător
| Teo1993 a răspuns:

Uite aici o poveste scurta de groaza:
Aratarea din Noapte
Sa va povestesc ce mi s-a intamplat mie cand aveam vreo 6-7 ani...eram la bunica mea.

Ne-am adunat acolo neamurile pentru ca trebuia sa o dezgroape pe strabunica mea care era moarta de 7 ani si trebuia sa-i faca popa slujba (sau ceva de genu). Dupa ce a dezgropat-o si a facut tot ce trebuia ne-am dus acasa si s-a tinut pomana.

In noaptea aia am dormit cu sora mea intr-un pat mare si langa pat era un scaun. Nu stiu cum am facut ca peste noapte m-am trezit si am vazut ca statea cineva pe scaunul de langa pat si se uita insistent la mine. Tin minte ca avea o esharfa in cap si un pulover in dungi albe cu negru iar in jurul ei era o lumina foarte stralucitoare.

Am incercat sa o trezesc pe sora mea, dar nu ma baga in seama. M-am uitat cam 1 minut la ea. Apoi am inchis ochii si cand i-am deschis nu mai era nimeni in camera. Nici nu am mai dormit in noaptea aia si in urmatoarele zile nu am mai intrat singur in camera aia si nici nu am mai dormit acolo de atunci. Eu cred ca era strabunica mea...
Te rog funda, multumesc.

2 răspunsuri:
| Ciuuf a răspuns:

Uite aici.winking

Porcul Malefic

Nu se ştie de unde a pornit această legendă horror a porcului blestemat, dar oamenii din statul american Missouri o ştiu încă din faşă. E spune că o vrăjitoare din localitate avea ca animal preferat şi companion de viaţă un porc fermecat. Acesta vorbea şi mergea pe două picioare. Până într-o zi, când un vânător s-a strecurat în hambarul vrăjitoarei, a răpit porcul, l-a ucis şi l-a tranşat, fără menajamente. Vrăjitoarea se spune că a fost atât de înfuriată, încât a blestemat oasele vechiului ei prieten. Porcul, pe numele lui "Raw Head" (cap crud), s-a întors din morţi ca un fel de monstrul lui Frankenstein.

Urmele Diavolului reprezinta numele al unei intamplari ce a avut loc in Devon, oras in Anglia pe 8 februarie 1855: dupa o ninsoare puternica, au aparut din senin urme de copita pe in linie dreapta pe o distanta de 100 de mile. Multe teorii au aparut de atunci.

In noaptea dintre 8 si 9 februarie 1855, dupa o ninsoare puternica, niste urme ca de copita au aparut in zapada. Urmele masurau intre 6 si 6.35 cm si se intindeau in linie dreapta pe 160 de km desi in drumul lor erau case si ape. Case, ape si alte obstacole au fost traversate in linie dreapta, iar umele au aparut si pe acoperisurile inzapezite ale unor case si pe peretii acestora. Uimitor ca in zapada erau doar ciudatele urme, nimic altceva, adica urme de urina sau excremente, sau cum ca o bovina s-ar fi asezat, asta pentru ca o bovina nu putea sa mearga 160 de km in linie dreapta pe case si prin apa dupa o noapte furtunoasa fara sa se usureze, sa se aseze sau sa lasa si alte urme.

Satenii erau nervosi ca Biserica de acolo schimbase cartea de rugaciuni si ii acuzau ca l-au adus pe Satana printre ei

Area unde au fost urmele se intinde din Exmouth pana in Topsham, si peste raul Exe pana la Dawlish and Teignmouth. R.H. Busk, intr-un articol peste decenii a spus ca au fost raportate un astfel de incident si in localitatile apropiate.

In acea perioada exita un mit cum ca o creatura diavoleasca traia in zona, iar localnicii s-au inarmat si au plecat sa veneze bestia, dar fara success.

Recent, in noaptea de 12 martie 2009, dupa o furtuna de zapada, au aparut din nou acele urme in acelasi oras, Devon. S-au facut analize, si urmele sunt aceleasi.
Urmele au fost gasit acum langa Woolsery.
Cand au vazut urmele, localnicii au spus: "Suntem total uluiti, nu ne putem crede ochilor, urmele sunt in forma de copita si se intind pe 160 km in linie dreapta, trecand de obstacole ca case, sosele sau ape, iar in zapada nu mai sunt alte urme".

Multi atribuie aceste urme unor animale ca vacile, caprioarele si soarecii, dar nu prea au cum sa fie asa

Aceasta e legenda care îţi dă fiori. Se spune că unul dintre manechinele expuse în oraşul mexican Chihuahua etse de fapt un cadavru mumificat. Pascualita, tânăra frumoasă, moartă în ziua nunţii ei, în 1930, a fost pusă în vitrină pentru a rămâne întru eternitate în locul pe care îl iubea.

Unii oameni spun că e un simplu manechin, precum altele, iar alţii cred cu tărie în legendă. Un taximetrist intervievat de un membru al echipei de fenomene paranormale EXNormal a povestit cum uneori, noaptea, când trece cu maşina prin zonă vede lucruri bizare şi i se face frică. "Am trecut noaptea şi nu mai era unde fusese lăsată seara", a declarat bărbatul.

Unii oameni au mărturisit că au văzut-o umblând prin magazin sau că uneori lumina se aprinde şi se stinge singură. Alţii spun că manechinul, despre care se crede că e un cadavru mumificat, le-a zâmbit sau şi-a mişcat ochii, urmărindu-i când treceau.

Îngroziţi, unii trec pe partea cealaltă a străzii pentru a nu ajunge în dreptul Pascualitei, dar viitoarele mirese sunt de părere că dacă îmbracă în ziua nunţii rochia pe care o are manechinul din vitrină vor avea noroc în căsnicie.

Înfiiorător e faptul că, în timp ce era filmată, Pascualita a părut că îşi mişcă buzele, încercând un zâmbet. Şi mai bizar e faptul că atunci când experţii în fenomene paranormale au vrut să realizeze mai multe fotografii, cadru după cadru, pentru a vedea dacă îşi schimbă expresia facială, pe fiecare dintre poze a apărut în dreptul feţei tinerei o lumină albă.

Nimeni nu are voie să stea lânga Pascualita când i se schimbă rochia de mireasă, astfel încât nu ştie nimeni cu siguranţă cum arată la trup. Doar faţa pare extrem de reală, iar mâinile, ai putea să juri că sunt făcute din carne şi oase. Ba parcă i se citesc şi venele de pe braţe, a declarat o femeie care e convinsă că tânăra este un cadavru mumificat, expus în vitrina magazinului.

| bogdiy a răspuns:

Cauta pe google povesti de groaza si vei gasi o sumedenie