| anonim_4396 a întrebat:

Cei care sunt comunicativi, ce subiect de discutie abordati cu colegii avand in vedere ca sunt clasa a 9a si de exemplu cand stau cu colegele in banca nu zic mai nimic pentru ca nu stiu ce sa zic.Nu am reusit sa ma integrez pentru ca nu sunt prea comunicativa si din cauza asta sunt privita diferit de catre ceilalti colegi, cateodata rad pe la spatele meu si ma fac sa ma simt prost.Deci ce as putea sa vorbesc cu colegii? Si nu vreau raspunsuri gen "Ce muzica asculti?" sau "Ce filme ti plac?"

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Si muzica si filmele pot da nastre unei conversati placute! In primul rand inavata sa-ti citesti fiecare colega/coleg in parte si asa o sa gasesti un subiect de discutie foarte usor! Poate aveti activitati si hobiury comunehappyDaca stai retrasa,normal ca tie greu sa socializezi,fii si tu mai intepata,mai sociabila putinhappySi aropo, n-ai de ce sa te simnti prost, e ceva normal la unii adolesceti sa fie mai emotivi!

| Ezyo a răspuns:

Sunt fete care se inteleg mai bine cu baietii,daca simti ca te incadrezi in categoria asta, lasa fetele si stai cu baietii, ei au subiecte mult mai interesante decat barfele fitoase.

| vreau1alint a răspuns (pentru Ezyo):

Intr-adevar asa este dar cel putin la mine in clasa din 32 de elevi sunt doar 7 baieti si nu prea am ce vb cu vreo 5 rolling on the floor dar e mai simplu daca iti analizezi colegii si iti dai seama cam ce vor ei sa discute, sa auda. Dureaza o perioada pana te incadrezi intr-un grup si pana se formeaza acel grup.

| GEORGE a răspuns (pentru vreau1alint):

Si la noi in clasa tot 7 baieti sunt doar ca suntem 31winking

| GEORGE a răspuns:

Astea nu-ti sunt prietene si cel mai bine ar fi sa nu le mai bagi in seama. sigur vei gasi niste colege cu care sa vorbesti, adica sa te intelegi bine cu ele. de exemplu si eu tot in clasa 9 a sunt si clasa noastra este impartita in 2 categorii de elevi: cei "cu nasul pe sus" si cei cu care poti vorbi ceva fara sa rada de tine. stii, grupul nostru nu prea se intelege cu al lor si pur si simplu ii ignoram. nu poti sa spui ca toti colegii si colegele rad de tine si nu-ti vorbesc ca nu o sa te cred.

| Anaxor96 a răspuns:

Nu ar folosi la nimic sa-ti zic despre ce ai putea sa vorbesti pentru ca eu sunt eu,si am un alt caracter decat tine.Te sfatuiesc sa vorbesti numai cu cei ca tine, adica cu cei care au acelasi valori ca tine, care te ar putea intelege si nu cu persoane care rad de tine pe la spate.Acum nu stiu,daca de axemplu ai vazut un film frumos pe antena sau pe protv,intreaba-i daca l-au vazut si ei, daca i-au placut, ect.Incet-incet o sa te imprietenesti cu ei, iar daca nu, cauta in alta parte! :* sper sa-ti fi fost de ajutor