| Yurisa a întrebat:

Cum pot scapa de frica de a merge cu trenul? Nu e neaparat teama de calatorie cat cea de a nu ma pierde. Ma ia ameteala cand ma gandesc ca trebuie sa schimb trenul si ca trebuie sa stau intr-un loc 6 ore.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu ai de ce sa te temi. Nu ai cum sa te pierzi acolo pentru ca nu esti singura. In cazul in care nu esti sigura daca ai nimerit trenul sau peron, poti intreba pe cineva. Poti verifica la ce peron ajunge trenul intreband la ghiseul de informatii. Acele 6 ore le poti petrece admirand peisajul. Mie mi-a placut cu trenul. Chiar ai ce sa vezi la noi in tara, sunt locuri frumoase de admirat din tren. Poti sa citesti ori sa te joc ceva pe telefon, sa vezi un film (daca ai laptop cu tine), sa desenezi, sa iti faci planuri pentru locul in care ajungi.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vagoanele sunt mari, te poti misca din cand in cand

ce e asa complicat sa schimbi trenul? cobori in gara, cauti urmatorul tren si te sui in el.

| minrest a răspuns:

Sa stai intr-un oras sase ore, pana iti pleaca legatura? Unde exact vrei sa mergi, si nu poti decat asa? Nu uita cine face traseul. Tu il faci. E foarte placut sa mergi cu trenul, e singurul mod de a calatori care nu te leaga de scaun; este si cel mai sigur. Si cum sa te pierzi? Trenul nu trece prin paduri virgine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu te agita; poti trece granita doar cu cartea de identitate, daca gresesti trenul.winking laughing tongue

| Dalmore a răspuns:

Te uiti bine pe harta si inveti ordinea statiilor, le urmaresti ca sa stii mereu unde esti, intrebi cand te urci in tren daca duce unde ai tu nevoie ca sa te asiguri si nu ai cum sa te pierzi. Am trecut si eu prin asta. Sunt multi oameni la fel de ametiti ca tine, o sa vezi, ca toata lumea intreaba in stanga si dreapta laughing. Si ia-ti o carte la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar la școală nu stăteai 6 ore într-un loc?

| Yurisa explică (pentru anonim_4396):

Ba da dar nu imi lasam mintea sa vegeteze laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow, sunt exact opusul tau, imi place sa calatoresc in special noaptea cu trenul in zone in care nu am mai fost, e mare Romania big grin ai pe unde sa hoinaresti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai avut vreo experienta neplacuta in timpul calatoriei cu trenul?
Sau vreo experienta in care te-ai pierdut?
Ce crezi ca s-ar putea intampla atunci cand schimbi trenul sau cand stai intr-un loc timp de 6 ore?
Starile de ameteala ti le provoci singura, probabil ca e vorba de niste credinte irationale legate de teama de a te pierde.
Ai putea sa gandesti realist: ce ar putea sa se intample in mod REAL astfel incat sa te pierzi? si daca te-ai pierde, tot se gaseste o cale, nu ai fi nici prima, nici ultima persoana care ar pati asta.
Gandeste-te cati oameni calatoresc, dar nu se pierd. Sansele sunt mici, insa chiar daca se intampla, nu e o catastrofa, e ceva remediabil.
Ai putea sa scapi de aceasta teama cu ajutorul unei psihoterapii cognitiv-comportamentale.

| Yurisa explică (pentru anonim_4396):

Teama mea nu este atat de mare incat sa am nevoie de un terapeut
Teama mea vine din necuunoscut.
Am mai mers cu trenul da, dar nu am facut escala si nici nu a durat asa mult si ma astepta cineva la capatul opus. Probabil daca as mai fi trait prin asta nu as mai avea niciun stres, dar ma simt foarte stinghera.
Sunt o persoana ametita, daca ma pierd nu s-ar mira nimeni, nu vreau sa par o inapta laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

E normal sa fii anxioasa inaintea unei noi ``experiente``, insa anxietatea te tine ``cu ochii in 4``, daca nu o lasi sa puna cu totul stapanire pe tine.
Nu o sa pari inapta daca te pierzi, iti dai seama ca sunt atatia oameni care s-au pierdut si ratacit. Si eu m-am ratacit cand am luat metroul in directia gresita, aia e laughing Am intrebat pe cineva si mi-a explicat pe unde am ajuns si cum sa ma intorc laughing.
Deci...curaj, nu are ce sa se intample rau, e normal sa fii stinghera si anxioasa in fata unei situatii noi, multe persoane se tem de necunoscut.

| Roxin a răspuns:

Buna!

Din categoria "escala", vin si eu cu idei. Am trecut prin ceva asemănător, dar putin mai dur. Doua escale. 14 ore si 22 de ore. Cel mai bine e sa iti iei puncte de reper, asa nu ai cum sa te pierzi. 6 ore trec repede. Citește ceva, intra in vorba cu oamenii care par cat de cat decenti, plimba-te, dar nu te îndepărta prea mult. Informează-te din timp cand vine următorul tren, localizează linia din timp sa stii exact unde trebuie sa mergi.
Orele astea trec repede, trust me.

Noapte buna si călătorie plăcuta. happy

| alex15ccc a răspuns:

Incearca cu un xanax sa te linisteasca

| Yurisa explică (pentru alex15ccc):

Mă adoarme, multumesc oricum laughing

| DanielPH a răspuns:

Gasesti ce sa faci 6 ore, chiar ai ce face, asa sunt posibilitatile, nu esti in Japonia sa stai cateva minute pana vine trenul urmator. Ai o gramada de aplicatii care iti arata rutele, statiile, nu poti incurca trenurile, iar daca ai si teama ca nu cobori la statia corespunzatoare, iti setezi o alarma, gen: stii ca faci 40 min pana in statia X, pui o alarma sa sune sau sa vibreze peste 35min cu un mesaj sa-ti aduca aminte.
Trenul ca trenul, dar ce te-ai face cu avionul? happy
Lasa frica si bucura-te de drum, parerea mea este ca cel mai frumos drum este cu trenul.
drumuri bune!

| Yurisa explică (pentru DanielPH):

Multumesc pentru raspuns! Din fericire sau din pacate, am mers mai des cu avionul decat cu trenul laughing