| Mihaelaaaa19 a întrebat:

Cum pot trimite prin poștă un cadou? Adica as vrea sa ajunga acasa nu sa meargă respectiva persoana dupa colet la posta. Si cu cate zile înainte de ziua de naștere? Mersi

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Posta Romana nu mai are serviciu de curierat prin care sa duca colet acasa, la destinatar.
Curieratul cel mai rapid si sigur este Fan Curier: ajunge coletul in maxim 5 zile lucratoare, oriunde in tara.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Bula):

S-a desființat Prioripost?

| Bula a răspuns (pentru Bondarel99):

Asa am inteles de la unii, dar vad ca pe site-ul postei apare:
https://www.posta-romana.ro/servicii-expeditori.html
Incearca, n-am auzit si n-am primit de mult prin ei.
Poate ai noroc. :)

| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu știu dacă cei care au comentat aici au trimis de mai multe ori colete prin posta. Eu trimit și primesc destul de des și întotdeauna in maxim 3 zile mi-au ajuns, fie ca a fost trimis de la sute de km distanță.

Te duci la posta cu pachetul (sa fie împachetat cu hârtie albă și scoci) și spui ca vrei sa trimiți un colet fără ramburs. O sa completezi un buletin de expediere cu datele tale și ale destinatarului, platesti taxele poștale (5 lei) și gata. Persoana primește aviz acasă când ajunge coletul și trebuie sa se ducă la posta sa îl ia.

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Iar tu nu stii sa citesti prea bine, nu de alta, dar a scris destul de clar

"Adica as vrea sa ajunga acasa nu sa meargă respectiva persoana dupa colet la posta"

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Da, nu am citit cu atenție aceasta propoziție. Totuși dacă trimite cu Prioripost ii aduce acasă coletul doar ca e puțin mai scump. Trebuie doar sa spuna la posta ca vrea sa folosească acest serviciu.

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Tocmai de aia exista curier, ca posta are servicii de 2 lei. De ce sa astepte 3-4 zile cand curierul face asta in 24h?

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Dar poate vrea ea sa trimită neaparat prin posta, e și mai ieftin. Prin curier poți ajunge sa platesti destul de mult dacă mai ai și km suplimentari...

| RAY a răspuns:

Iti cauti o cutie de carton potrivita ca marime ( nici chiar foarte, foarte mica), ambalezi bine setul de bijuterii intr-o alta cutie sau intr-o punguta ceva, apoi pui setul in cutie. Protejezi cadoul adaugand separatoare de carton sau bucati de hirtie mototolite puse de jur imprejur inauntru, ca sa stea fix cadoul in cutie.
Sigilezi cutia in exterior cu banda lata de lipit pe toate laturile si adaugi pe una din fete o hartie alba pe care scrii numele si adresa destinatarului si a expeditorului.
( foaia asta sa fie si ea bine lipta pe margine cu scotch de cutie ).
Mergi la posta, completezi un formular pe care il primesti acolo, iti cantareste cutia si trimiti coletul postal. Sa nu treci valoare foarte mare pentru ca apoi platesti taxe mai mare la expeditie ( trece cam 50 lei).

https://www.tpu.ro/......ie-sa-fac/

depinde, cred ca intr o saptamana ajunge, eu am primit in 5 zile

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa ajunga acasa nu trimiti prin posta ci prin curier

| anonimg a răspuns:

Posta romana nu-ti va duce coletul acasa, ci doar o instiintare ca sa fie ridicat de la ei.
Ai nevoie sa contactezi o firma de curierat:
-fan curier: https://www.fancourier.ro/
-urgent cargus: https://www.urgentcargus.ro/
-sprint curier: https://www.sprintcurier.ro/
-nemo express: http://www.nemoexpress.ro/
-altele.
Suni la una din acesta firme, si stabilesti cu ei urmatoarele:
-daca vin ei sa-ti ridice coletul de acasa sau il duci tu la ei;
-ziua cand sa il duca destinatarului (sa fie si destinatarul acasa);
-timpul de livrare;
-toate costurile intregii expeditii.

| xerxes1 a răspuns:

Daca trimiti prin posta trebuie cu cateva luni inainte de ziua de nastere.
Prin curier sameday ajunge dupa o saptamana cu Fancurier a doua zi etc.

| vladorcolac a răspuns:

Trimite prin curier, insa trebuie sa verifici mai multe companii sa fi sigura ca poate ajunge zilele astea

| dmstefania a răspuns:

Se trimite prin curier!