| justME_5139 a întrebat:

Daca poate sa ma ajute cineva... vreau sa plec in italia, fara parinti, mi-am facut la notariat imputernicire dinaia cum ca plec cu un alt adult, am buletin dar sunt minora si nu stiu daca imi trebuie si pasaport la vama sau doar acel act, buletinul si restul. Imi trebuie si pasaport? Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport --- este suficienta cartea de identitate(buletinul). Verifica pe site-ul oficial al politiei de frontiera (http://www.politiadefrontiera.ro/) daca documentele pe care le detii sunt conforme cu cerintele, inclusiv declaratia notariala. Numai bine!

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Este bun doar buletinul dar persoana care te insoteste trebuie sa scoata cazierul de la politie. Deci insotitorului ii trebuie cazier si imputernicirea din partea parintilor.
Bafta!

| papusikatha a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport, Italia face parte din UE.

| Aditzu1988 a răspuns:

Parerea mea este ca vei face o prostie. Eu zic doar sa te gandeste de doua ori. Scuze ca nu am un raspuns la intrebarea ta. Mult succes

| mutu32 a răspuns:

Unde pleci. daca pleci in tari din UE iti trebuie doar buletin. pentru restul, pasaport, chiar si viza

| Dani1509 a răspuns:

Da.Ai nevoie de pasaport. Dar mai intreaba.Eu sunt din RM si la noi trebuie obligatoriu, nu stiu poate in Romania nu trebuie pentru ca sunteti in UE.