| MihaiN1 a întrebat:

Daca vreau sa merg la strand sa ma bronzez tare, cand sa merg adica cand e perioada unde e cel mai cald vara as vrea sa stiu.

Multumesc!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te expune în zilele caniculare.
Mergi dimineața și după-amiaza, cremă fotoprotectoare.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Vara este cald in general si poti sa faci plaja, dar orele cele mai indicate pentru a nu te expune razelor ultraviolete, sunt dimineata de la 8 pana la 11, iar dupa amiaza de la orele 17 -17, 30 si pana cand este soare.
Ce mai trebuie sa stii ca, expunerea la soare este progresiva si ca, este bine sa incepi cu cel mult 30 de minute si apoi sa cresti durata si bineinteles sa te protejezi ungandu-te cu creme protectoare, care sa te fereasca de arsuri.
Bronzul va fi frumos aramiu, daca ai un pigment corespunzator insa daca ai pielea alba, va fi mai problematic pentru ca, va dura mai mult sa ai un bronz asa cum iti doresti si va fi o perioada in care te vei inrosi, daca vei sta prea mult la soare.
Lunile cele mai calduroase sunt iulie si august, insa sa stii ca te poti bronza frumos si in alte perioade ale anului si chiar iarna, la munte poti sa te bronzezi insa, doar pe portiunile din corp care sunt expuse la soare, (ma refer la fata si maini).
Ai grija sa-ti protejezi pielea pentru a nu suferi arsuri, ce-i mult strica deci, nu sta prea mult expus la soare doar pentru a te bronza mai tare, pentru ca, vei avea de suferit, si chiar te poti imbolnavi.
Un gand bun si multa sanatate.

| Nicoleta a răspuns:

Luna asta si in august e perfect, insa preferabil e sa mergi dimineata pana pe la ora 1 cel tarziu pentru ca in loc de bronz, te vei alege cu o arsura daca vei sta prea mult. Iar apoi daca mai poti dupa ora 4.

| JeSuisElle a răspuns:

Pai acum e perioada cea mai potrivita pentru un bronz auriu.

| Rakanishuu a răspuns:

Iulie, adica luna asta. ( Luna lui cuptor )

| Florrentina14 a răspuns:

Tu poti sa mergi oricand, e frumos mereu.big grin Dupa parerea mea (si dupa nume) Iulie este cea mai calduroasa luna happy

| Abibina a răspuns:

Nu e vorba neaparat de luna, e vorba si de orele intre care stai sa te bronzezi. Toata lumea zice: "moaama, ma duc la 12 cand e mai tare soarele, sa ma prinda bine." Nu e deloc adevarat. Eu una sunt foarte albicioasa de genul meu si nu prea ma prinde soarele. De la ora 8-9 dimineata pana la 12, e cel mai prielnic soarele. Eu am stat jumatate de ora la soare, pe la 9 si ceva si m-a prins binisor. A si mai poti sta dupa ora 5 pana se face mai seara.
In loc de crema de soare, te poti da cu ulei de masline ca sa te prinda mai bine soarele (ai grija sa nu te arzi).
Poti sa te si uzi putin cu apa din cand in cand ca sa atragi razele soarelui. Si sa nu-ti faci griji daca adie putin vantul si nu simti soarele pe piele. Atunci parca te prinde cel mai tare.
Spor la bronzat.winking

| CrissVlad13 a răspuns:

Iulie.