| xHelena a întrebat:

Dau funda. Am o problema - sunt mai putin de 2 saptamani pana cand va trebui sa dau examenul de capacitate pentru liceu și la matematică nu pricep nimic și iau și meditații...la simulare am luat 2 straight face. Și stau toată ziua și fac exerciții și nu am nici un rezultat. Învățând doar la mate, nu mai am timp și de română, și acum când mă pun să învăț rețin destul de repede, dar a 2a zi uit totul. Îmi e frică că voi lua o notă mica la examen sad îmi vine să mor. Ce să fac?

1 răspuns:
| LSMM a răspuns:

Scotocește prin toate sertarele și adună-ți toate caietele de mate, din clasa a V-a până în prezent, fie de teme pentru acasă, fie de teme în clasă, geometrie și algebră. Ca să nu te zăpăcești mai tare, începe cu septembrie 2010 și ia-o cronologic, până în iunie 2014. Ai la dispoziție câteva zile în care trebuie să te închizi în camera și să repeți, să refaci exercițiile și problemele din caiet (te poți ajuta și de culegere/manual), nu înainte de-a învăța teoria.
Ia un caiet și, de fiecare data când dai peste o definiție la care exclami "Aproape am uitat de asta, nici n-o mai știam!" și nu numai, trece-o pe caietul respectiv. La sfârșit, vei reține teoria principal, făcută aproape zilnic la clasă, dar sunt și câteva teoreme pe care nu le-ai întâlnit decât de câteva ori, dar care pot fi foarte folositoare dacă le aplici la momentul potrivit.
Asta faci până săptămâna viitoare. Joi sau vineri îți repeți la română (se presupune că știi deja trăsăturile la perfecție și gramatica, de asemenea). Dacă chiar simți nevoia, doar uită-te peste compuneri duminică (dar nu seara/noaptea).

Sunt clasa a VIII-a, ca și tine. Știu ce zic.

Baftă! Să auzim de rezultate (mai) bune!