| LittleDrop a întrebat:

Este ziua francofoniei curand, si eu impreuna cu cativa colegi ne-am gandit sa facem o piesa de teatru in franceza, problema este ca nu gasesc nicaieri o piesa. Stie cineva unde-as putea gasi?

Fundita!big grin

5 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

Este o idee excelenta!
Dar, ar fi foarte frumos sa adaptezi o piesa de teatru romaneasca la limbra franceza. Adica sa o traduci. Asa poti pastra si spiritul romanesc.
Eu am avut de regizat o piesa de teatru in liceu(dar in romana spre bucuria mea), si am ales sa dramatizez un fragment din 'Morometii' si mi-a iesit excelent, iar profesoara m-a laudat.
Ramane la alegerea ta ce piesa crezi ca ti-ar placea.

| LittleDrop explică (pentru Estera123):

Multumesc! Mi-ai dat o idee genialapuppy dog eyes De 8 martie am facut piesa "I want my mother back" si m-am gandit s-o adaptez "I want my form teacher back", avand in vedere ca profa de franceza ne e si dirigintahappy si bineinteles s-o traduc in francezabig grin

| Estera123 a răspuns (pentru LittleDrop):

Bafta!

| Bєshka a răspuns:

Alizee- moi lolita. funda?big grin

| MihaelaOtilia a răspuns:

Eu as zice sa iei o piesa mai putin cunoscuta publicului, ca sa pastrezi suspansul pana la final. http://www.poezie.ro/index.php/screenplay/131571/La_tomberoane

pe aici gasesti mai multe scenarii, trebuie insa din pacate sa le traduci singura in franceza. Daca nu te descurci cred ca te pot ajuta eu pe seara.