| multifandom a întrebat:

Eu sunt o persoana timida si mi s-a propus sa particip la un fel de club, unde se tin discursuri. Pentru ca ma adaptez greu intr-un loc nu stiu daca ar trebui sa particip sau nu. Nu stiu daca o sa imi placa pana la urma și nu as vrea sa ma duc după sa renunț. Am mai renunț si la altele din cauza asta. Ce ar trebui sa fac? Si cum?

Răspuns Câştigător
| Maeve a răspuns:

Buna

Pana nu vei persevera sa iti invingi aceste anxietati, nu vei reusii sa faci lucruri in viata.
Este tipic omului anxios, frica de necunoscut, renuntare, fuga, ganduri ca nu ii va placea si alte negativitati etc.
Toate situatiile, chiar si cele infricosatoare / dureroase, vin in viata ta ca sa devii mai puternic.
Trebuie sa persisti si chiar daca iti e teama / simti ca iti vine rau, bea apa si nu te lasa batut.
Cand in minte iti vine ganduri de genul, aminteste-ti ca totul pleaca de la gand, si tu trebuie sa fi stapanul mintii tale... Asa ca, atunci cand ai ganduri negative, transformale in ganduri pozitive : " Stiu ca nu o sa-mi placa" - > " Stiu ca o sa ma simt bine si am sa intalnesc persoane faine ".
" Nu pot face asta " -> Eu pot sa fac treaba asta
Cand ai palpitatii sau simti ca ti se face rau, ii ordonezi creierului : Stop, nu mai am emotii si pot sa... (adaugi ce doresti tu).

| Celcestietot a răspuns (pentru Maeve):

Frumos spus happy!

| Sophieka a răspuns (pentru Celcestietot):

Multumesc. Le invat din carti si videoclipuri psihologice care se gasesc gratuit pe Youtube.
Recomand cu toata sinceritatea tuturor sa isi petreaca timpul ascultand videoclipuri psihologice / citind, doar astfel putem sa ne cunoastem, sa intelegem starile si cum sa le oprim si sa ne transformam viata calitativ.
Si eu incerc sa infrunt stari de anxietate / frici / panici. Asta e.
Am sa persist si am sa reusesc in situatiile "dificile" ale mintii mele.

| Celcestietot a răspuns (pentru Sophieka):

Bine faci, bine gândești. Drăguț din partea ta că vrei să ajuți pe alții ca să nu mai treacă prin ele la fel ca tine. Multă baftă happy!

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tocmai pentru ca esti timid, tocmai pentru ca te adaptezi greu, ar trebui sa mergi.
Noi, cei care ne adaptam usor, stim ca am ajuns asa pentru ca, desi in trecut si unii din noi s-au adaptat greu, am trecut prin diferite situatii nu tocmai usoare care ne-au slefuit personalitatea si ne-au facut sa fim adaptabili oricarei situatii.
Nu trebuie sa iti placa neaparat. Stii cate lucruri facem in viata fara sa ne placa? Foarte multe, priveste in viata ta. Daca a iti place e criteriul dupa care iti ghîdezi viata, nu e de mirare ca esti timid, ai incercat sa fugi de greu, dar tocmai greul te formeaza ca om. Cind eram mic mi-era ciuda uneori ca părinții mei ma lăsau sa fac singur unele activități, credeam ca sunt prea mic pentru ele, dar nu era asa, desi imi era greu, acele activități m-au format ca persoana.
Eu zic sa mergi. E greu? Si ce? Ia-l in piept. Asa vei deveni tu însuți. E inceputul devenirii tale. Nu fugi de greu. Traieste-ti viata, nu fugi cand dai de greu, profita de posibilitatile pe care viata ti le ofera!
Si ce daca poate vei renunta? Macar ai incercat. Macar ai dat piept cu greul si ceva in inima ta se va fi schimbat deja in bine.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Multumesc pentru fundita. Spune-mi daca ti-a fost cu adevarat de folos ceea ce ti-am scris si daca iti pot oferii videoclipuri / meditatii pe care eu le ascult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
Eu din propria experienta...am fost timid pana pe la sfarsitul liceului.
Acum la facultate (Trec in anul II) sunt ceva mai extrovertit, imi place sa vorbesc...nu mai sunt asa inchis cum eram inainte, si crede-ma ca merita sa te deschizi oamenilor, pana la urma...cu totii vom muri.

| Maeve a răspuns:

Du-te la cursuri de teatru, acolo poti renunta oricand daca nu iti place