| Violeta_6962 a întrebat:

Buna imi dati va rog povestea Ion de Liviu Rebreanu deci doar pe scurt ce se intampla in roman va rog fundita:*

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Pe scurt, romanul nu trebuia sa se numeasca Ion, pentru ca la numarul de pagini e prezentata viata familiei Herdelea (sau cum se numea) majoritar, ci nu a lui Ion.
Bun, eu iti povestesc la misto, doar asa ca am ocazia sa ma razbun pe romanele pe care le-am citit si invatat fortat in adolescenta.
Ion asta era un vai de capul lui obsedat de pamant. Vroia sa aiba pamant cat mai mult, asta il obseda pe el. Si... si-o pune cu o fraiera din sat, tacsu' ei avea pamant mult, tranteste un copil, il obliga pe batran sa ii lase lui actele. bla bla.
Moare fraiera, moare si copilul si in cele din urma, ramane Ion cu pamantul, dar il omoara un vecin cu sapa in cap.
Cam asta-i...

| danbnz a răspuns:

Ion are pamant in loc de creier. E destul de scurt?

| cubuzunarulgol a răspuns:

Povestea? laughing Oh god!

| Violeta_6962 explică:

Mereti dracului de nenorociti daca vreti sa ajutati omul bine daca nu nu