| liceu a întrebat:

in curand o sa imi cumpar un caine rasa shih tzu. acum are aproape 3 saptamani si mai trebuie sa creasca putin pana sa-l iau.

1. La ce varsta(luni/saptamani) poate manca singur, adica cand il pot lua si sa nu mai aiba nevoie sa manance de la mama catelului respectiv?

2.Cand il spal, trebuie un anumit sampon sau il pot spala cu sampoane 'normale"?

3. unghiile cu ce le pot taia? sau e nevoie sa merg la un salon pentru caini?

4.cate vaccinuri trebuie sa-i fac si cat ma costa si din cate in cate zile?

5. Catelul va fi fetita. eu m-am gandit la numele Maia sau Sasha. mai stiti unu care credeti ca e mai fain?

6. cum il pot invata sa nu isi faca nevoile in casa?(stau la apartament).

7. de dresat cred ca o sa ma descurc dar daca stiti niste site-uri care credeti ca m-ar putea ajuta puteti sa imi trimiteti.

8. Altceva ce ar trebui sa stiu despre rasa Shih tzu?

.

Stiu ca am mai pus intrebarea asta o data dar astept mai multe raspunsuri
multumesc si funda

4 răspunsuri:
| Robieski a răspuns:

1.El poate sa manance dupa ce are dintisori-3 luni
2. Sunt anumite sampoate de animale(pentru pasari, caini, pisici, etc)
3. Pentru unghii trebuie primele 3-4 dati sa te duci la veterinar din 2 motive:
a)cainele va reactiona destul de rau, de frica
b)ca sa te inveti si tu ca sa nu-i tai din carne
apoi cunperi o foarfecuta speciala de taiat unghiile la caini
4.trebuie sa intrebi veterinarul de vaccinuri
5.Cora(dar mie imi place Mara)
6.Trebuie sa iei nisip, sa pui intr-o tavita si apoi sa ii iei labuta si sa "sapi" cu ea in nisip(daca face nevoile in casa il iei il pui cu botul in nevoia sa si il lovesti, dar nu tare!)
7.cauta pe google/youtube
8.Shih tzu este un caine de talie mica, robust, dar cu o inima mare. Cu un nume care inseamna leu in limba chineza, Shih tzu este o rasa de caini foarte veche si un animal de companie foarte popular. Recunoscuta ca rasa membra a grupei cainilor de agrement de catre American Kennel Club in 1969, Shih tzu este o excelenta alegere pentru familiile cu copii sau pentru persoanele in etate.
FUNDA?

| Nico9 a răspuns:

1. Puii cateilor mei au inceput sa manance singuri pe la 3-4 saptamani. Din cate stiu eu, mancarea nu trebuie sa fie foarte "tare" (ps : ma refer la bobite de caine etc), sa spun asa. Iar de la 7-8 luni cred ca il poti hrani cu boabe, oase.

2.Nu trebiue un sampon special neaparat. Daca vrei poti cumpara sampon de caini;)

3. Cainele meu nu a avut voie pana la 5 luni. Asa mi-a spus veterinarul.

4. Eu i-am facut vaccinele imediat dupa ce l-am luat. Indicat ar fi sa te duci la un cabinet veterinar. Veterinarul stie cel mai bine ce e de facut;)

5.Sasha e perfect :*

6.Cand vezi ca "scapa ". Il iei frumusel, si ii arati cu degetul. Apoi il managai pe cap si il feliciti, oarecum. Daca se intampla din nou, repeti.

7.http://www.animalutul.ro/......inele/206/

8. http://www.animale.ro/caini/shih-tzu
Daca nu e de ajuns acolo... Uite mai multe aici http://www.google.ro/......tp?/search

| Robieski a răspuns (pentru Nico9):

Daca nu ii speli cu sampon special risca sa ramana fara blana stralucitoare si deasa!

| Nico9 a răspuns (pentru Robieski):

Da, ma gandeam si eu la asta. Dar, daca se termina samponul de catei. si fix atunci ii face baita, nu are nimic daca ii da cu putin sampon normal nu?