| LeonardoDiCapra a întrebat:

inca de dimineata incerc sa-mi instalez windows xp sp 2, dar apare mereu aceeasi problema. Nici nu ajung la primul pas.Introduc cd in computer si il restartez, dar nu-mi apare nimic, se reporneste windowsul curent.Am incercat sa dau F2 sau Del de mai multe ori,pentru a intra in Boot Menu, dar cand intra acolo e negru tot, nimic. daca apar orice tasta, scoate un sunet [beep] si apoi reporneste din nou windowsul curent.
Cum sa fac ca sa il [re]instalez?

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Scoate bateria bios-ului si lasa-l asa oprit timp de 2 minute, dupa pui bateria la loc, pornesti pc-ul si ar trebui sa iti intre in bios

| LeonardoDiCapra explică (pentru Intruder19):

Ce baterie? Am uitat sa mentionez, e un pc HP Compaq dc 7100 SFF

| Intruder19 a răspuns (pentru LeonardoDiCapra):

Salut,pe placa de baza ai o baterie de forma circulara care retine setarile bios-ului.

http://2.bp.blogspot.com/......EA0E09.jpg

Apasand pe "bara" din metal bateria sare afara.Tii pc-ul oprit timp de 2-3 minute iar apoi introduci bateria inapoi in locas si pornesti PC-ul, ar trebui sa poti intra in bios de unde setezi first boot device - cd-rom-ul.

| MisterCMD a răspuns:

E posibil sa fie cd-ul facut prost(nebootabil) sau incearca sa resetezi bios-ul

| LeonardoDiCapra explică (pentru MisterCMD):

Pai de pe cd asta a mai fost instalat odata tot pe acelasi pc.n-am schimbat nimic.Deci, cum pot reseta bios-ul?

| DDCC a răspuns:

Salut!
Pentru a reseta Biosul, vezi în meniu unde scrie Reset to default, îți arată acolo o tastă și apas-o.

Ai făcut ceva setări în bios?

| LeonardoDiCapra explică (pentru DDCC):

N-am facut nicio setare.