| puppetmaster a întrebat:

Buna lume! Deci,eu sunt o mare devoratoare de carti, adooooor sa citesc! Mai ales carti de genul celor fantasy-romance, si momentan sunt in pana de idei! Cu toate ca am cautat de mai bine de 2 zile ceva care sa-mi placa,n-am gasit nimic! Asa ca va rog muuuult sa ma ajutati si pe mine cu ceva sugestii,preferabil ar fi romanele de dragoste,sau cele fantasy,ceva in genul celor scrise de Jennifer Armentrout.
P.S.: Nu vrea romane clasice sau Invitatie la vals sau Elevul Dima dintr-a saptea!
P.P.S: Am citit carti de la Jennifer Armentrout,Jamie McGuirre,J.A. Redmerski,Penelope Douglas si Katie McGarry,deci as vrea carti de genul celor scrise de autoarele enumerate mai sus!
Asa ca hai cu sugestii,cu cat mai multe, cu atat mai bine! Multam fain si, binainteles ca cine imi da ceva cu adevarat bun va fi si rasplatit cu o funda! laughing))

6 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

J.R.R Tolkien ai de unde alege de acolo

| florinflorescu a răspuns:

Buna, deja ai bagat lumea in ceata, nu prea mai citesc oamenii carti in ziua de azi. Eu citesc cu totul altele, dar sa stii ca m-ai facut curios si am sa incerc sa citesc o carte de a ta, ce imi recomanzi. Eu iti recomand una din cele citite de mine, asa mai simpla dar care sa te ajute "Urmeaza-ti inima" Andrew Matthews.

| puppetmaster explică (pentru florinflorescu):

Iti multumesc,sa stii ca multi considera cartile astea cam neinteresante deoarece au anumite scene nu tocmai potrivite minorilor laughing),insa ele sunt de asemenea pline de o intensitate coplesitoare si,mie uneia, mi-au intrat la suflet, asa ca iti recomand Fericirea incepe azi si Fericirea mea esti tu de Jamie McGuire(a doua carte este practic aceeasi poveste, numai ca este scrisa din puctul de vedere al protagonistului masculin si mai contne si un epilog, dupa 11 ani, pe care prima carte nu il are), seria Destine la limita de Katie McGarry si Niciodata impreuna si Impreuna pentru totdeauna de J.A. Redmerski. Iti spun cu mana pe inma ca am plans de mi-au iesit ochii din orbite, dar am si ras cu lacrimi la cartile astea, asa ca pune mana si citeste-le ca n-o sa regreti!

| JackyMarcaggi a răspuns:

Shadow of the wind, Carlos Ruiz Zafon. Ignora chestiile gen Tolkien.

| puppetmaster explică (pentru JackyMarcaggi):

De ce? Nu vreau sa sune nepoliticos sau aiurea,doamne,nu! Dar Mi-ar placea daca mi-ai spune parerea ta despre el. Adica,multa lume il considera genial, dar eu una nu sunt cine stie ce fana, asa ca as vrea sa aud, sau ma bine zis sa vad rolling on the floor, de ce nu mi-l l-ai recomnada.
P.S.: Multam fain de sugestii!

| JackyMarcaggi a răspuns (pentru puppetmaster):

Mie nu mi se pare genial.In majoritatea cartilor firul epic principal e liniar, adica stii de unde incepe si unde o sa se termine, daca apare ceva pe parcurs de obicei sunt chestii care conduc spre "dead ends", care nu au nici o legatura cu povestea principala. Sunt carti care se transforma usor in scenarii de film, practic acolo sunt taiate toate conflictele astea secundare. Ce e ok la Tolkien e constructia personajelor, asta mi se pare la nivelul celor mai buni autori de fantasy. Eu nu sunt fan al genului fantasy in general, probabil si din cauza asta nu imi place deloc Tolkien si mi se pare pierdere de timp. Probabil ai idee deja despre sursele lui de inspiratie, mi se pare ca sunt carti mult mai valoroase despre evenimentele respective, ale unor oameni ca Ray Bradbury de exemplu, ca sa numesc tot un autor de fantasy novels. Ce ti-am recomandat are si ceva de fantasy si romance, sunt destul de sigur ca ti-ar placea.