| Диана a întrebat:

Peste doua saptamani o sa merg cu familia la Vatra Dornei. Ce obiective turistice interesante sunt pe acolo? thinking

Răspuns Câştigător
| rockaholic a răspuns:

Muzeul Etnografic al Bucovinei amplasat in cadirea primariei Foto
Muzeul Vanatorii si al Stiintelor Naturale
Parcul din centrul statiunii, renumit pentru veveritele care traiesc acolo, si pentru concertele sustinute in sezonul estival de orchestra de alamuri Foto
Parcul "Lunca Dornei" - momentan este in curs de amenajare

Patinoarul din parcul Vatra Dornei Foto
Centrul de echitatie de la baza Partiei Parc
CATEDRALA SF. TREIME
(nou construita in parcul orasului, cu o arhitectura si o pictura cu adevarat deosebita) Foto
Manastirile din Bucovina
In apropierea orasului Vatra Dornei se afla o serie de manastiri ortodoxe care impresioneaza atat prin vechimea lor, cat si prin arhitectura lor. Dintre acestea enumeram: Manastirea PIATRA TAIETURII, Schitul MESTECANIS, Schitul PODU COSNEI, Manastirea de Maici "Acoperamantul Maicii Domnului": (ctitorita de IPS Teodosie Tomiteanul, Arhiepiscopul Tomisului), si desigur la cativa km de Vatra Dornei: PUTNA, SUCEVITA (1581 - 1601), MOLDOVITA (1532), VORONET (1488), HUMOR (1530), etc., vestitele manastiri din Bucovina. Toate aceste manastiri sunt monumente unicat ale artei feudale romanesti, cu picturi murale atat interioare cat si exterioare. Foto
Castelul DRACULA
Se afla in comuna Piatra Fantanele, prin pasul Tihuta la 40 km de Vatra Dornei si este o constructie medievala deosebita, si desigur se spune ca aici a trait contele Dracula, in acest sens putandu-se vizita cripta in care sunt ramasitele acestuia, precum si unele lucruri personale. Daca nu aveti curajul necesar, puteti sa serviti masa in restaurantul castelului, avand posibilitatea sa gustati unele din cele mai bune si originale mancaruri din zona. Foto
Turbaria de la Poiana Stampei
Cheiul Zugrenilor Foto
Arhitectura cladirilor
Traseele montane din Zona Dornelor (Muntii Calimani, Rarau, Giumalau, Bistritei, Suhard, Vf. Ousorul)

Muntii Calimani ocupa partea nord-vestica a grupei centrale a Carpatilor Orientali, reprezentand cel mai extins masiv vulcanic din Romania. El se desfasoara pe directia nord-vest-sud-est, fiind delimitat la miazanoapte de zona depresionara a Dornelor (Vatra Dornei) si muntii marunti ai Bargaului; la est – sirul depresiunilor Paltinis, Dragoiasa, Bilbor, Secu il separa de muntii inalti ai Bistritei si de muntii Giurgeului (sud-est); la sud – defileul Muresului constituie limita spre muntii vulcanici ai Gurghiului; in vest – piemontul colinar al Calimanului face trecerea spre partea estica a Podisului Transilvaniei.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Se poate merge si la izvorul de apa minerala de la Bizum, vreo doi km. in inima padurii. Fa si plimbari pe Drumul Tatarilor din preajma campingului.Iti urez vreme buna.

| Foarfeca a răspuns:

Parcul unde erau veverite multe [acum nuprea mai sunt asa multe]
Am fost acolo anul trecut.este placut =] te linistesti doar mergand pe strada

| Yuji a răspuns:

Spitalul judetean, Primãria locala, Strumful Albastru, precum si vatra pe care Dorna obisnuia sa dospeascã pâinea.