| cavalerul11 a întrebat:

Buna, recent m-am angajat la Dristor kebab, toate bune, salariu 2700 lei pe carte și 300 lei bonuri. Intrebarea mea e oare ne plătește taxele și impozitele la stat? Alta chestie când m-am dus la sediu sa semnez contractul am zis pai copia nu mi-o dați? Ei nu-i directorul mare care sa va semneze, va trimitem prin posta la munca 90 de proba, întrebarea e oare o să-l primesc plus faza cu taxele sunt plătite?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti verifica pe site la casa de asiguari daca esti asigurat. asta inseamna ca ti au fost platite taxele

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Da, poate, dar buba e ca alea apar la cateva luni dupa ce sunt platite. Gen ma angajez azi, verific daca sunt asigurat la sanatate luna viitoare dupa ce iau primul salariu, apare ca nu-s. Angajatorul a platit. Verific si luna aialata, tot apare ca nu-s. Angajatorul platind, desigur. Dureaza cel putin vreo 3 luni, presupun ca nu mai e chiar 6 ca acum citiva ani, dar ideea e ca pot fi platite taxele dar sa nu apara INCA in sistem...

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Alta idee nu am, cum poti verifica sa si salariat

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sau mai e varianta să verifice la anaf direct, dacă a fost angajat pe 1 ianuarie de exemplu, și ia salariu pe 1 februarie, prin 25 februarie trebuie să apară la anaf cu veniturile declarate, deci 2 luni în loc de 3 happy

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Bună întrebare, stai să-mi activez telepatia să îi citesc gândurile patronului de la Dristor kebab, off azi e supărat că a luat amendă de la anaf și l-a înșelat nevasta, din câte văd e prea trist să-ți plătească taxele.

| haileewatson a răspuns:

Pai, cand s-a intamplat asta? Da un telefon si intreaba daca directorul s-a intors si cand vei primi contractul prin posta.

| amonik a răspuns:

Bună
Poți verifica pentru sănătate introducând CNP-ul pe acest site și îți va apărea dacă ești asigurat și de când:
http://siui.casan.ro:82/Asigurati/

Și poți verifica pentru pensie urmând pașii ăștia:
https://www.google.com/......13187.html

| sabin89 a răspuns (pentru amonik):

Cum de ești înregistrat/ă de atâta timp și numai acum îți faci apariția? happy