| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna seara, as vrea sa stiu daca se poate cum se numeste jocul de carti POPA PROSTU daca mai exista cum se joaca si cum se mai numeste?

1 răspuns:
| TristanTzara a răspuns:

Se extrage o carte din pachet și se pune de o parte, sau nu se extrage niciuna dacă ai joker. Li se împarte jucătorilor cărțile, cât se poate de egal. Fiecare dacă are o pereche de două carți de același număr, o pune jos. După fără a vedea unul ce cărți au ceilalți extrag cărți unii de la alții, dacă nimeresc perechi, le pun jos, iar extrag, până rămâne cineva cu o singură carte, ăla pierde.