| Serego a întrebat:

Buna Seara! Era un joc mai demult. care era de genul acesta:
-Pune-ti un numar in minte de la 1-10 sau de la 1-100
-Eu iti mai dau inca pe atata
-Altcineva iti mai da x (aici nu stiu cat trebuia)
-Hotii iti fura jumatate
-Eu imi iau partea inapoi
-Si ai ramas cu Y
x fiind numarul care trebuie adaugat dar nu mai tin minte cat este exact sau cum trebuie sa fie el
y este numarul care trebuie ghicit
Tin sa precizez ca nu sunt 100% sigur ca asta este tot jocul. sau ca este bine. dar daca imi poate cineva explica cum este. si mecanismul. as fi recunoscator + funda + vot!

Răspuns Câştigător
| Therese67 a răspuns:

Este tot jocul

2 răspunsuri:
| xoxolavxoxo a răspuns:

Pai e simplu.Ai zis tot bine asa este jocul.Acolo unde ai zis:''Altcineva iti mai da x''. Nu trebuie sa fie un numar respectiv.Si ca sa afli y faci jumatate din x.Nu cred ca ai inteles dar iti dau un exemplu.
Exemplu:Eu ma gandesc la numarul 10.
Tu imi dai tot 10 adica am 20.Altcineva imi da 30 adica am 50.Hotii imi fura jumatate adica am 25. Tu iti iei partea inapoi si raman cu 15.Numarul 15 este jumatate din 30 care imi da cineva.
Sper ca te-am ajutat.Paste fericit!happy

| Serego explică:

Da. dar care era logica jocului?