| andra97 a întrebat:

Sunt clasa a 7a si vreau sa citesc ceva in vacanta asta. Aveti ceva sugestii de carti/romane?

Răspuns Câştigător
| Anname a răspuns:

Draga John-nicholas sparks
Elevul Dima dintr-a saptea
Academia Vampirilor
Cartea Mironei-Cella Serghi
Dama cu camelii-Alexandre Dumas
Panza de paianjen-Cella Serghi
Amurg, luna noua, eclipsa si zori de zi de stephenie meyer
Dragoste la prima vedere - Nicholas Sparks
AMANTUL DOAMNEI CHATTERLEY-D.H. Lawrence
Harry Potter 1, 2, 3,4,5,6,7
cismigiu & comp.-grigore bajenaru
Invitatie la vals - Mihail Drumes

Sunt unele din cele mai frumoasehappy
sau Fetita celei de a sasea luni.sunt 4 carti si ...sunt cartile mele de suflethappy inca de mica le tot citesc si nu ma saturhappy

14 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Petre Tutea - Intre Dumnezeu si neamul meu
Mircea Eliade - Biblioteca maharajahului

| Adry05 a răspuns:

Buna!
ITi sugerez:
1. Ciresarii [in special volumele 2 si 4]
2. Jurnalele Vampirilor [le poti lua impreuna cu revista "bravo" la doar 12 lei; in jur de 20 si ceva apare ce-l de-al 2-lea volum]
3. Jane Eyre
Sper ca te-am ajutat! LEctura placuta!

| LostHappiness a răspuns:

Cartile din Twillight Saga sunt grozave. Sper ca o sa iti placa happy Vacanta placuta >big grin

| xlmpq a răspuns:

Cea mai buna carte este sa te distrezi toata vara laughing

| elleme a răspuns:

O scrisoare pierduta, Popa Tanda, Baltagul astea sunt cartile pe care profa de romana ni le-a dat si a zis ca o sa ne ajute foarte mult la liceu.

| continutfragil a răspuns:

Acum treci in clasa a 7-a sau acumtreci in clasa a 8-a?

| izaaa a răspuns:

- 10 negrii mititei- agatha christie
- Elevul Dima dintr'a 7-a - mihail drumes
- Omul invizibil - Herbert George Wells
- O scrisoare pierduta- Ion Luca Caragiale
- Ivanhoe- Walter Scott
- Testamentul incasului- Karl May
- Chirita- Ion Luca Caragiale

| XLilSmileX a răspuns:

Micutele mincinoase vol 1 si 2 de Sara Shepard... Poate gasesti la diverta din orice mall... In fine eu mai am putin si termin vol 1 iar dupa ce il citesc pe al doilea vreau sa vad si filmul happy

| mafioata_7621 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa citesti Baltagul de M. Sadoveanu, deoarece este unul dintre cele mai importante texte pe care ti le cere.

| Anon123 a răspuns:

Hey...eu am terminat cls a8a si la lecturi suplimentare am avut de citit urmatoarele carti: Enigma Otiliei(un roman grozav),Testamentul incasului,Ultima noapte de dragoste,intaia noapte de razboi,Singur pe lume, Morometii, Baltagul...
Cieste-le, pentru ca o sa iti fie folositoare pe cls a8a si chiar si pe cls a9a.
Pussi:*

| Gameshell a răspuns:

Stai stai asa! e vara straight face bucurate de ea ca o sa primesti alta peste luni intregi... asa ca lasa cartea si distreazate!

| XenofX a răspuns:

Pai eu in vacanta trecuta am citit Hector Malot - Singur pe lume care m'a impresionat foarte mult din cate am citit
vacanta placuta happy
funda happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cateva fantasy supermega faine > twillight (si restul de serie); Jertfa si continuarea Tinutul Fierului; Evermore (daca esti mai romantica) si seria nemuritorii care trebuie sa apara, Micutele mincinoase ( trebuie sa citresti si 2 e super); Jurnalele Vampirilor ( suntt 7 volume); Academia vampirilor ( asta e mai inspaimantator) si " Ultimul cantec (e mai trist). Sper sati placa, eu tot in a7a sunt si le ador...nu as putea trai fara cartile astea. Succes, si spor la citit! Funda?!?

| DaNuTzZzAaa a răspuns:

Eu am terminat de citit Elevul Dima dint-a saptea...si m-a impresionar destul de mult
Alte sugestii ar mai fi:
- De veghe in lanul de secara-J.D Salinger
-Lumina de august-Wiliam Faulkner
-Veronika se hotaraste sa moara-Paulo Coelho
-Maitreyi-Mircea Eliade
-La tiganci-Mircea Eliade
-Ciuleandra-Liviu Rebreanu
-Curajul de a fi tu insuti-Jacques Salome
-Zece negri mititei-Agatha Christie
Sper ca te-am ajutathappyhappy