| Miron_Jenea_1994 a întrebat:

Buna, sunt cu pasaport german si vreau sa ma pun la evidentain Romania, cine poate sa’mi zica care sunt conditiile?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai cetatenie romana, atunci poti avea si pasaport roman, cu resedinta in Germania.
(pasaportul este documentul care atesta cetatenia).
Poti avea si cartele de identitate (CI sau "buletin"), daca ai si o adresa de domiciliu in Romania.
Lista actelor necesare le poti gasi pe site-ul Ministerului de Interne.

| Miron_Jenea_1994 explică (pentru Bula):

N’am cetatenie romana, doar germana! Sunt nascut in Germania

| Bula a răspuns (pentru Miron_Jenea_1994):

Acte de evidenta personala romanesti poti obtine DOAR daca ai si cetatenia romana.
In rest, iti poti folosi cartea de identitate sau pasaportul german pentru a te legitima.