| FakeSmiley a întrebat:

Sunt la primul meu job, angajata la mega ( in contract am inceputul de luni 13.03, dar eu normal am inceput de vineri 17.03) ( lucrez doar vineri, sambata si duminica) eu am rezervat dinainte cazarea la mare pentru data de 12.07, si nici nu doresc sa stau prea mult aici, nu imi place absolut deloc, am functia de casiera. Intrebarea este urmatoarea cand o sa imi dau demisia mi se aplica si mie ca part time preavizul de 20 de zile? Daca da cum se numara aceste zile? in timpul meu de lucru? adica zilele de vineri sambata si duminica? sau toata saptamana de luni pana duminica?
Dau fundita celui care stie ce-l mai bine... Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Demisia se face conform contractului dar nu cu mai mult de 20 zile pentru functiile executive. Zilele sunt calendaristice. Deci, daca iti dai demisia in 21 Iunie, in 11 Iulie este ultima zi de munca. In 12 Iulie poti pleca la mare. Mai este o solutie: la intelegerea ambelor parti poti sa-ti dai demisia in orice zi. Acum, orice demisie are un numar de zile preaviz si in codul muncii nu se specifica daca angajarea este part time. Deci, se aplica la fel.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."
Fata de aceste prevederi vezi ce scrie in CIM privitor la preaviz. Daca nu scrie nimic atunci se aplica prevederile citate, respectiv 20 de zile lucratoare.
Ar fi doar o problema: daca zilele lucratoare se considera zilele din saptamana care sunt lucratoare pentru toti sau se considera zilele in care lucrezi tu. Opinez pentru a doua ipoteza dar depinde cum interpreteaza asta angaatorul tau, asa ca:
-In primul rand citeste CIM si vezi ce scrie privind preavizul.
-In al doilea rand vorbeste cu angaatorul, eventual ipotetic, daca ar renunta la preaviz sau cum considera ca ti se aplica tie perioada de preaviz.

| florinflorescu a răspuns:

Buna, tot 20zile ai preaviz, se numara toate zilele si lucratoare si nelucratoare. la data la care vrei sa fii libera scade 20 de zile calendaristice si ai data la care trebuie sa depui demisia. succes.