| X3BET a întrebat:

Acum un an am avut depresie si in ultima luna ma simt foarte prost. Nu am chef sa ies din casa, sa ma intalnesc cu prietenii si stau mai mult inchisa in camera in fata calculatorului si telefonului deoarece nu imi place sa imi petrec timpul cu familia. Fratele meu are 9 ani, e mai mic decat mine cu 6 ani si cateva luni si am impresia ca el e mereu pus pe primul loc. Ma gandesc ca daca as practica niste activitati ( nu sporturi deoarece nu prea imi plac ) as putea trece peste acest lucru. Imi puteti recomanda ceva, avand in vedere ca am fost si la psiholog? ( niste activitati care sa ma faca sa uit de aceasta senzatie )

Răspuns Câştigător
| Trandafyrol a răspuns:

Bună! Imi pare foarte rău să aud așa ceva.
Ești sigur/ă că el e pus pe primul loc sau doar TU vezi așa gravitația lucrurilor?
Nu este bine pentru sănătatea ta să stai mult în fața computerului și a telefonului. Ele ar trebui folosite ca ceva când ești plictisit/ă nu uz normal.
Îți place să desenezi? Poți merge la cursuri de desen, poți desena.
Iți place actoria? Te poți înscrie la cursuri de actorie.
Îți place muzica sau să cânți? Poți lua lecții de canto.
Sau poți scrie cărți! Dacă asta îți place
Să te plimbi prin oraș cu mintea liberă de gânduri.
Dacă te simți chiar foarte prost mai mergi la psiholog, sau un doctor.
Poate nu e cauza mentală poate fi și sănătatea.

| Trandafyrol a răspuns (pentru Trandafyrol):

Sau, poți începe să citești cărți care îți plac, vizitezi biblioteca, magazinul etc

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Voluntariat, te simti mai bine facand ceva frumos si util pentru altcineva si lumea de acolo e ceva mai deschisa si o sa-ti fie mai usor sa comunici.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Depresia e o stare care tu o controlezi, petrecand mult timp in fata PC'ului crede-ma ca nu te indeparteaza de depresie. Care e notivul pentru care nu te intalnesti cu prietenii?

| Bunica69 a răspuns:

Iti recomand Puterea prezentului de Eckhart Tolle.

| Bro4555 a răspuns:

Hm, recomand sa te uiti la anime-uri, foarte multe persoane cu depresie se uita (printre care si eu) si sunt un mod foarte placut de a pierde timpul, daca ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti despre chestii lasa-mi un mesaj.