| Nuvsrkndahn a întrebat:

am nevoie de ajutor chiar daca intrebarile mele sunt penibile.Cum platesc intr o cafenea la un bar cu un amic sau cu un grup de 3-4 prieteni? Merg la bar cu acel amic si ii dau chelnerului banii pentru consumatia mea si amicul la fel? sau cum?
Si daca suntem mai multi? dam fiecare pe rand banii? help

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ori ii cereti nota si va aduce chitanta la masa si acolo vedeti cu banii dupa cum aveti, ori mergeti direct la bar si va face nota pe loc.

| Deliiiia a răspuns:

Daca vine chelnerita si ia comanda, platiti la sfarsit, ori puneti impreuna, ori fiecare. Daca trebuie sa va luati voi din frigider bautura ii dati pe loc banii chelneritei si va asezati la masa. La un local cat-de-cat se plateste la sfarsit.