| denisa55 a întrebat:

am nevoie de putin ajutor big grin. Am nevoie de informatii despre pârghii ..cat de multe stiti happy si cine le-a inventat

Funda big grin

4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu se stie cine l-a inventat, dar Arhimede a fost primul care a invatat cum sa foloseasca aparatul.

| Ho1 a răspuns:

Pârghie
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Pârghia este o bară rigidă care se poate roti în jurul unui punct de sprijin și asupra căreia acționează două forțe: forța care trebuie învinsă, numită forță rezistentă, și forța cu ajutorul căreia este învinsă forța rezistentă, numită forță activă. Pârghia servește, în general, la multiplicarea forței.
O pârghie ideală (fără forță de frecare) este în condiție de echilibru atunci când momentul forței active (față de punctul de sprijin) este egal cu momentul forței rezistente:
MF=MR
F×bF=R×bR

Cele trei tipuri de pârghii
(cu roșu este marcată forța activă,
iar cu albastru cea rezistentă)
[modificare]Tipuri de pârghii

de gradul I: punctul de sprijin se află între punctele de aplicație ale celor două forțe. Exemple: levierul, foarfecele, balansoarul, brațul balanței
de gradul al II-lea: punctul de aplicație al forței rezistente se află între articulație și cel al forței active. Exemple: roaba, pedala de frână, cleștele de spart nuci.
de gradul al III-lea: punctul de aplicație al forței active este situat între cel al forței rezistente și punctul de sprijin. Exemple: brațul omului, penseta.

Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Pârghie
Acest articol din domeniul mecanicii este un ciot. Puteți ajuta Wikipedia prin dezvoltarea lui.

| StefanelAlex a răspuns:

Mai multe detalii gasesti pe google. Cauta "parghie" sau "lever" (in engleza).
Ai aici un link : http://en.wikipedia.org/wiki/Lever (wiki in engleza e cea mai completa)